Dnes na Sychrově: Slavnosti luku a nože i módní přehlídka

Na dvě zajímavé akce se můžete vypravit dnes na zámek Sychrov. Ta první Slavnosti luku a nože se bude líbit především dětem, protože si zde budou moci například zastřílet z luku na makety zvířat. Akce, která připomene způsob střelby v různých historických obdobích, začíná v deset hodin. „Návštěvníci se mohou těšit i na ukázky řemesel i prodejní výstavu nožů," uvedla za organizátory Lucie Bidlasová. Druhá akce, rovněž zaměřená na historii, bude tentokrát zajímat asi hlavně maminky. Ve 14.30 začíná v zámecké galerii módní přehlídka zaměřená na módu od baroka až po dvacáté století.

Hrobka Matouschka v novém

Letos uplynulo 70 let od úmrtí Josefa Matouschka, autora kultovní mapy Jizerských hor z roku 1927. Matouschek zemřel v červenci 1945. Jeho ostatky byly uloženy v Oldřichově v Hájích do rodinné hrobky. Ta ale dlouhá léta chátrala a nikdo už ani nevěděl, koho ukrývá. To se změnilo až díky spolku Patron, který místo posledního odpočinku významného kartografa opravil. Při té příležitosti proběhne dnes vzpomínkové setkání a to od 14.30 hodin na oldřichovském hřbitově. Přítomní se dozví spoustu zajímavého o tomto propagátorovi turistiky, který se zasadil i o výstavbu bývalého horského hotelu na Ještědu a stál u počátku turistického značení u nás.

STŘEVLIK zve na Den stromů

Jak stromy zní to je podtitul letošního ročníku tradiční akce Den stromů, na kterou se mohou zájemci, především rodiny s dětmi, vypravit do Oldřichova v Hájích. Akce ve zdejším ekocentru STŘEVLIK začíná dnes v 9.30 hod. a končí ve tři odpoledne.

Pro návštěvníky je připravena prožitková cesta Od semínka k houslím, tvořivé dílničky, ukázky řezbářství a podzimní jarmark. Malí nezbedníci si zde také budou moci beztrestně zarámusit na různé hudební nástroje. Na čtvrt na dvanáct si pořadatelé připravili pohádku. Akce se koná v rámci celorepublikového festivalu Podzimní Živo, který startuje dnes. „Pro celou rodinu jsou připraveny zážitky a akce, jejichž společným jmenovatelem je venkovská turistika a regionální produkty," sdělila za pořadatele manažerka projektu Zdenka Nosková.