Byl to den jako každý jiný. Tomáš Hádek si vyšel do samoobsluhy nakoupit. Podařilo se mu obejít louže zamrzlé vody a vyhnout se i ostatním nástrahám… až na jednu. „Ničeho si ani nevšimnete. Něco nad vámi zakřupe, zasviští a najednou ležíte na ulici, držíte si rozraženou hlavu a voláte záchranku,“ popsal svůj předloňský zážitek pětapadesátiletý Liberečan. Z římsy domu přímo nad ním se utrhl kus ledu a spadl mu na hlavu. „Naštěstí to byl spíš ztvrdlý sníh a bylo ho málo, jinak bych vám už tohle asi nepovídal,“ řekl Hádek s úsměvem.

Záchranáři každoročně řeší úrazy, které lidem přivodí rampouchy padající ze střech a námraza na ulicích. „Letos tahle vlna ještě nepřišla,“ řekl ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík. „Téměř určitě ale přijde. Máme teď malou oblevu, takže sníh taje, a jakmile znovu zmrzne, vytvoří na střechách a ulicích povlak, po kterém všechno klouže,“ vysvětlil. Podle něj se se zvýšeným počtem úrazů musí záchranky a nemocnice vypořádávat každý rok.

Jak se člověk může zranění na ledu vyvarovat? Jen těžko. „Základní rada je samozřejmě nechodit blízko u stěn domů,“ řekl Mackovík. „A i když to může znít hloupě, v případě náledí je zvláště pro staré lidi lepší zůstat doma, pokud někam naprosto nutně nemusí,“ dodal. Liberecké technické služby dělají, co mohou, aby vzniku náledí zabránily. „Záleží hlavně na volbě posypového materiálu,“ řekl mluvčí technických služeb Michal Buzek.

„Naši dispečeři sledují předpověď počasí a pokud hrozí vznik náledí, ulice předem předsolujeme. Na již vzniklé náledí ale platí spíš inertní materiál. V centru města, kde bývají ulice dobře uklizené, to problém není. Nejhorší je, že každý den je situace jiná a nic se nedá odhadnout. Za rampouchy na budovách ale nesou odpovědnost majitelé,“ uzavřel Buzek.