Je jí sice teprve deset let, ale rozesmát ji, to je kumšt. Tváří se v porovnání s jinými dětmi jejího věku důstojně, používá elegantní gesta a chodí vzpřímeně, jakoby měla v zádech pravítko.

Andrea Kresničerová je totiž velkou libereckou bruslařskou nadějí, v současné době vede Český pohár. Brusle jsou její život, a není divu, že ovlivňují i její chování mimo led.

Včera se drobná dívenka předvedla při exhibiční jízdě už 34. ročníku soutěže Ještědská brusle. „Bruslím od šesti let. Skočím už i dvojitý lutz. Moc mě to baví, nevím, co bych dělala, kdybych bruslení neměla,“ svěřila se Andrea Kresničerová. „Bývám unavená, ale nelituji. Na kamarádky nemám čas a počítač mě nebaví,“ doplnila. Jak přiznala její maminka Alena, sport je to hodně náročný i pro rodiče. „Nejde jen o čas. Bruslení nás stojí několik tisíc měsíčně,“ řekla.

Bruslení upevňuje podle Aleny Kresničerové v dětech vůli a dává jim disciplínu. „Je to náročný sport, ale máme z Andrejky radost,“ řekla. Na včerejší Ještědskou brusli se sjelo 144 závodníků z celé republiky, především dětí a dospívajících dorostenců.

„Je to sport, který může dítě dělat od tří let. V porovnání třeba s tenisem rozvíjí jeho pohybovou všestrannost, zapojuje všechny svaly,“ podtrhl za organizátory prezident BK Variace Radim Zakouřil. „Třikrát týdně pořádáme školičku bruslení, rodiče sem mohou přivést svého potomka, aby si to zkusil,“ dodal.

„Když dáte dítě na bruslení, máte jistotu, že nepropadne drogám. Navíc se odmala učí estetice, tomu, co považujeme za krásné.“ Vladislav Černohous, BK Variace

Liberecký klub se pyšní tím, že vychoval několik šampionů, i mistry republiky. Ještědská brusle je nejstarší bruslařský závod v republice a jediný v kraji. „Když dáte dítě na bruslení, máte jistotu, že nepropadne drogám. Navíc se odmala učí estetice, tomu, co považujeme za krásné,“ uvedl další šéf klubu Variace Vladislav Černohous.