Veřejné záchodky či noclehárna bezdomovců. I takováto nelichotivá označení si vysloužil zanedbaný kout zeleně mezi OC Forum a libereckým krajským úřadem na středeční veřejné besedě. Obyvatelé Liberce zde dostali příležitost sami navrhnout, jak by podle nich toto místo, nechvalně známé jako Sherwood, mělo vypadat.

„Nejčastěji by si lidé přáli mít tady přírodní lesopark zarostlý kvetoucími rostlinami a aby se podařilo vytěžit i blízkost řeky," vysvětlila ekoložka a jedna z organizátorek besedy Martina Burešová.

Žádný Disneyland

Další návrhy zahrnovaly například dětské hřiště či cvičiště pro dospělé. „Nerad bych, aby z toho byl Disneyland," zaznělo od jednoho z přítomných, který upozornil na to, že nejdůležitější je celková koncepce prostoru.

Podle náměstkyně primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolíny Hrbkové je hlavním cílem vytlačit odsud nekalé živly. „Je to nehezké a nebezpečné místo, kde se shromažďují negativní vlivy," vysvětlila náměstkyně a pokračovala: „Je to škoda, protože se jedná o velice zajímavý prostor v centru města zarostlý netypickou zelení."

Mezi veřejností se vyrojily i nápady využít prostor pro umístění uměleckých děl nebo ekovýchovu.

Přestože účast na besedě nebyla příliš početná, téměř všichni se zapojovali do diskuse, která nebude poslední. „Ještě nevíme přesně termín, ale všem zájemcům se ozveme, kdy bude další setkání," nastínila Burešová.

Město i kraj společně

Park o rozměru tři tisíce metrů čtverečních koupilo město společně s Libereckým krajem.

V současnosti už tam probíhá monitoring dřevin, které budou muset být vykáceny. Podle Burešové je důležité začít s prořezáváním co nejdříve, dokud je na to vhodná doba, aby se nemuselo čekat další rok.