Bojovník proti korupci, tak vidí někteří současného náměstka primátora Jana Korytáře. I on se teď ale dostal do hledáčku ministerstva financí kvůli projektu na obnovu biodiverzity, kterou dělal jeho Spolek Čmelák. Na závěry auditu upozornil starosta Chrastavy Michael Canov. „Čmelák se podle ministerstva financí dopustil víc pochybení než jím kritizované subjekty při mnohem větších a složitějších zakázkách, ale především sám zadal své 100% vlastněné firmě zakázku způsobem, který se jinak než tunelem nazvat nedá," říká Canov. Na nestandardní výběrové řízení poukazuje i zpráva ministerstva financí. Podle auditorů stálo ve veřejné zakázce, že druhové upřesnění stromů určených k výsadbě bude až po 20. 3. 2012. Lhůta pro podání nabídek ale byla do 14. 3. 2012. Uchazeči tak nemohli do termínu podání nabídek stanovit cenu, protože nebylo podle čeho. Do soutěže se proto nikdo nepřihlásil. Až na jednu. Společnost Obnova krajiny, což je dceřiná společnost Čmeláka.

Nešlo o žádný tunel, tvrdí Korytář

„Přiznávám, chyby jsme v rámci toho projektu na výsadbu stromů a vzdělávacích ekologických akcí udělali. Může to vypadat jako malá domů, ale není to tak," hájí se Korytář. „Z projektu, na který šlo necelých 750 tisíc korun z česko-německého přeshraničního fondu, jsme neměli žádné finanční výhody. Naopak, museli jsme celou akci sami nejdřív zafinancovat, brali jsme si na to úvěr, za který jsme ručili vlastním, osobním majetkem, takže už z toho důvodu jsme dělali vše pro to, aby to bylo v pořádku. Společnost Obnova krajiny jsme vybrali proto, že měla největší předpoklady pro ten záměr vrátit do krajiny původní, místní dřeviny. Ceny za odvedenou práci nebyly nijak přemrštěné, byly to obvyklé ceny. Podmínky ve výběrovém řízení nebyly specifikované, protože v tu dobu jsme se školami teprve řešili jaké stromy a kde se budou sázet. To výběrové řízení jsme vypsat museli, byl tam daný termín, nešlo to jinak."

„Ano, přiznávám, že v tom projektu byly chyby. Vysadili jsme víc stromů, než bylo plánováno, ale bylo to za stejnou cenu. Nic se nenavyšovalo, nikomu nešlo nic do kapsy jako u jiných projektů." Jan Korytář, předseda Spolku Čmelák

Výměr na pokutu zatím Čmelák neobdržel. Teď ho čeká ještě kontrola z finančního úřadu a teprve po ní se rozhodne, v jaké výši korekce bude. „Ministerstvu financí už jsme poslali zdůvodnění, proč jsme v něčem postupovali tak, jak jsme postupovali. Uznávám, že nějaké chyby tam byly, ale doufám, že se nám podaří tu předpokládanou pokutu snížit."

Další výtkou auditorů je, že se vysadilo o 209 stromů víc, než bylo v projektu. Ten počítal s tisícovkou stromů, nakonec jich bylo 1 209. „To je pravda, zájem škol byl tak veliký, že jsme počet stromů a kůlů k nim zvýšili, ohlásili jsme to Centru regionálního rozvoje, které projekt kontrolovalo, ale asi jsme to dostatečně nespecifikovali," říká Korytář. „Zdůrazňuji, že jsme žádné dotace nikdy netunelovali, jak se snaží někdo dokázat. Specifikum těch česko-německých fondů je, že jsou administrativně hodně náročné, neudělat tam chybu je téměř zázrak. Proto o ně také většina neziskovek nemá zájem a nejde do nich," dodává Korytář.