Louky, o které se v projektu na obnovu lučních biotopů starají, leží mimo chráněná území. Jedná se však o lokality cenné z důvodu výskytu ohrožených rostlin. „Kosíme často podmáčené louky s výskytem krásných českých orchidejí. Tyto louky byly dlouho bez péče, jelikož se v zamokřeném terénu nedá použít velká zemědělská technika a je možné je sekat jen ručně,“ sdělila Lucie Stránská z organizace Čmelák.
Podmáčené louky jsou ohroženým biotopem, z krajiny jich mnoho zmizelo z důvodu nevhodných zásahů jako například odvodnění. „Věříme, že správnou péčí podpoříme druhovou pestrost a vzácné druhy jako například kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší či vachty trojlisté, které lze na vlhkých loukách najít,“ dodala Stránská.
Mezi ohrožené patří ale i suchomilné stráně, kterým nejvíce škodí zarůstání a postupná přeměna v les. Tyto lokality poskytují útočiště plazům a mnohým bezobratlým. „Čmelák začínal před deseti lety s první loukou v Horním Maxově, kde rostou stovky orchidejí. V rámci projektu Obnova lučních biotopů v Libereckém kraji podpořeného z Norských fondů, Libereckým krajem a ministerstvem životního prostředí probíhá péče o cenné louky zhruba na 19 hektarech,“ podotkla ředitelka organizace Jana Bujoková.