Tuto možnost nabízí liberecká nezisková organizace Čmelák – Společnost přátel přírody, která je zakladatelem a tvůrcem Nového pralesa, který pomaličku vzniká na jejich vlastních pozemcích.

„My výsledek naší práce ještě neuvidíme, ale naši potomci a další generace snad ano, pokud v naší práci bude někdo pokračovat,“ vysvětlila Lenka Najmanová ze Čmeláka.

Název Nový prales může být pro návštěvníky totiž trochu matoucí. Pod Ještědem nenajdete les, jako například na Šumavě Boubín, ale oplocenky, ve kterých se zaměstnanci a nadšení dobrovolníci a milovníci přírody snaží vrátit lesu jeho původní podobu. V jejich projektu jim jde především o to, aby se les opět skládal ze spousty druhů stromů. „Pokud se v lese nachází jen například smrky, jde o nepřirozené a pro les nezdravé prostředí,“ upřesnila Lenka Najmanová.

Prales je ve svých počátcích

To a ještě spoustu dalších věcí, včetně informací, jak se nadšenci k práci a finanční podpoře organizace Čmelák mohou připojit, zaznělo o víkendu na několika komentovaných exkurzích právě v Novém pralese. Těch se zúčastnilo několik desítek lidí, kteří měli možnost kromě interaktivního zapojení se do výkladu možnost si i zasadit v Novém pralese svou jedličku nebo si i uprostřed něj opéct vuřta.

A že se jednalo o zážitek hodný ke strávení čtyř hodin v lese, dokládají i slova dvanáctiletého Jakuba, který se jedné z exkurzí zúčastnil. „Byl jsem nadšený, že jsem si mohl zasadit svůj vlastní stromek. Nikdy jsem to nedělal, takže jsem ani nevěděl jak. Ale povedlo se mi to, tak jsem si ho i vyfotil na památku. Pochybuju totiž, že i kdybych sem ještě někdy přišel, že bych ho našel,“ smál se Jakub.

„Komentované exkurze jsou určené pro širokou veřejnost, většina jejích účastníků však pochází z řad lidí, kteří na prales přispěli. Zajímá je totiž, jak naše práce pokračuje,“ vysvětlila Šárka Jelínková z propagačního oddělení Čmeláka.