V neděli 31. května uplyne přesně 45 let let, co se Liberec dozvěděl děsivou zprávu. Všech 13 členů horolezecké expedice, která se vydala zdolat jeden z vrcholů peruánských And, zahynulo při ničivém zemětřesení. Kamenná lavina je pohřbila pod vrcholem Huascaránu. S výjimkou Ivana Bortela, který zemřel o několik dnů dříve, 18. května po pádu ze skály. Událost připomene večer, který se ve čtvrtek 28. května uskuteční za přítomnosti peruánské velvyslankyně Marity Landaveri Porturas, příbuzných a přátel horolezců v Oblastní galerii v Liberci. Proč právě tam?

Nejen sportovci, ale i umělci

Mezi členy výpravy nebyli jen zdatní sportovci, ale v té době již také dva uznávaní umělci. Fotograf Vilém Heckel (výstava jeho fotografií nedávno zdobila prostory Muzea Českého ráje v Turnově) a také výtvarník, sochař Valerian Karoušek. Právě výstava jeho nekonvenčních děl totiž zdobí zdobí v těchto dnech prostory bývalých lázní, kam se galerie loni v únoru přestěhovala.

Valerian Karoušek (1929), přezdívaný Rišík, se narodil v Turnově a od 11 let se věnoval horolezectví ve Skaláku.

„Protože Valerian Karoušek v 60 letech v Liberci dvakrát vystavoval, včetně památné akce Socha a město v roce 1969 a byla mu zde také uspořádána posmrtná výstava, rozhodli jsme se navázat a pokračovat tak v tradici kvalitních sochařských výstav. Uvažovala jsem o ní už dříve, teď ale přišla ta správná doba a nebylo proč ji odkládat," uvedla kurátorka výstavy Markéta Kroupová. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka Karouškova díla, ale i přednáška Lucie Novákové o horolezeckých začátcích tohoto turnovského rodáka v Českém ráji.

Nejtypičtější a nejoriginálnější sochy vytvářel v letech 1965 až 1970. „Jsou to kovové plastiky doplněné kameny většinou vycházející z lidské figury. Na nich cítíme, jak se vyrovnal s polaritou své povahy byl citlivým a romantickým mužem milujícím přírodu, hory a skály a zároveň technicky zdatným člověkem uvědomujícím si technický pokrok," přiblížila Markéta Kroupová.

Akci doprovodí tématické fotografie Viléma Heckela, dalšího člena Expedice Peru´70, a k vidění bude i velký kámen, který přímo od památníku horolezců pod Huascaránem přivezla z pietní akce na místě zemětřesení cestovatelka Blanka Nedvědická.

Vzpomínková akce se v Oblastní galerii v Liberci se koná od 17.00 hodin, výstava děl Valeriana Karouška tu potrvá až do 30. srpna.

V sobotu do Bedřichova

Památku zahynulých horolezců uctí také účastníci 41. ročníku turistické akce Jizerské vejšlapy, která se koná 30. května.

Organizátoři pochodu z Klubu českých turistů TJ Lokomotiva Liberec spolu se zástupci Skiklubu Jizerská 50 dopoledne kolem 10. hodiny položí květiny k pomníku Expedice Peru v Bedřichově.