Sám sebe označuje na svém blogu jako lidovce se smyslem pro sociální odpovědnost. Jeho straničtí kolegové ho teď vidí jako někoho, kdo rozhodně nepatří do jejich řad. Kalenda totiž v neděli na svém facebookovém profilu zveřejnil některé své myšlenky, ze kterých místy mrazí. „Bože, 71 mrtvejch na dálnici v Rakousku… A máme brečet? Prej jim došel vzduch hned, co se zavřely dveře. A co má bejt? … Já netruchlím, není mi jich líto… Vůbec! Je to lůza, špína a živel, co sem nepatří…", stálo mimo jiné v Kalendově textu o uprchlících, které našla rakouská policie udušené v odstaveném kamionu.

Příspěvek se začal na síti ihned sdílet, většina lidí se pozastavovala nad tím, jak někdo takový může být v lidovecké straně včetně jejích celostátních orgánů.

„Určitě se tím budeme zabývat, nenecháme to tak být," uvedl místopředseda okresního výboru KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda. „Dnes se kvůli tomu sejde okresní výbor, který navrhne jeho vyloučení ze strany. Tento návrh pak musí stvrdit krajský výbor, který zasedá ve čtvrtek."

Sám Kalenda zprvu o vystoupení ze strany nechtěl slyšet. Vše sváděl na přílišné požití alkoholu. „Odchylky se najdou v každé straně, ale to není důvod, proč bych měl stranu opustit… Jsem holt kritik… Své názory se nebojím říct veřejně, na lynč jsem zvyklý," tvrdil v neděli večer Kalenda. Včera už bylo všechno jinak. Kalendu řešil i předseda strany Pavel Bělobrádek. „Už se omluvil, rezignoval a dnes řešíme jeho vyloučení," uvedl Bělobrádek. Sám Kalenda už se odmítá vyjadřovat. „Už dříve byla některá jeho vyjádření těsně na hranici, ale nikdy to nebylo takhle ostré," uvedl Kamil Jan Svoboda. „Je určitě řada lidí, kterým uprchlíci vadí, ale my se jako KDU-ČSL na vlně populismu nevezeme a komentovat takto lidské neštěstí je naprosto nemístné. Vyloučení je z mého pohledu jediné možné."

ČÁST TEXTU, který se objevil v neděli na facebookovém profilu Kalendy a vzbudil pohoršení. Dnes už je příspěvek smazán.

Text