Dobrovolníci využili také gumový nafukovací člun, jeho posádka zajišťovala sběr odpadků z nepřístupných míst a také transport plných pytlů ze vzdálenějšího břehu řeky. Podařilo se naplnit odpady 191 pytů, což je zatím nejvíce v historii pořádání akce. Z meandrů řek vytáhli brigádníci také 43 pneumatik od osobních a nákladních aut a dokonce i od traktoru.„ Převažovaly pochopitelně lehké věci jako PET lahve, pěnový polystyren, různé plastové obaly a kelímky, hliníkové plechovky od nápojů a především nejrůznější plastové folie a pytlíky, které se zachytily ve větvích stromů a keřů a vytvořily tak na nich nevzhledné ‘ozdoby‘“, řekl předseda spolku Pavel Schneider s tí, že hitem letošní sezony mezi odpadky byly plastové květináče všeho druhu. „Z náplavů se však podařilo vytáhnout například plastový silniční kužel, dětské autíčko, lopata, smeták či sekeromotyka, buben z pračky, bojler, luxfery, dveře, nafukovací ryba, dětská panenka, popelnice, hromada zahradních truhlíků, hasicí přístroj, zářivka nebo expanzní nádoba,“ dodal.

V rezervaci je chráněn přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů. Toto území je pravidelně několikrát za rok zaplavováno a právě tyto záplavy přinášejí do rezervace obrovské množství odpadků, které spláchne voda z hořeních partií povodí řeky Smědé.

Odpady z celého Frýdlantska se tak hromadí v přirozených meandrech a naplaveninách, které jsou pro svoji jedinečnost chráněny v přírodní rezervaci. Jizersko-ještědský horský spolek uklízel přírodní rezervaci poprvé v roce 2005, poslední úklidová akce se konala před čtyřmi lety.