VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Císařovna Sissi se vrátila zpátky do Jizerských hor

Hejnice - Pokud se vydáte po zelené z Ferdinandova u Hejnic k Velkému Štolpichu, můžete se tam potkat s rakouskou císařovnou a také českou královnou Alžbětou, zvanou Sissi.

24.9.2011 1
SDÍLEJ:

Pamětní deska císařovny Sissi v Jizerských horách.Foto: Jiří Hušek

Přesněji s její podobiznou, která rakouskou císařovnu a českou královnu připomíná na pamětní desce. Slavnostně ji za přítomnosti rakouského velvyslance v ČR odhalili 10. září. Na cestu k Velkému Štolpichu se přitom císařovna vrátila po mnoha desetiletích.

V roce 1899, rok po její tragické smrti, sem bronzový památník nainstalovali členové Německého horského spolku. Vydržela tu ale jen do roku 1923, kdy se na základě Zákona na ochranu republiky odstranilo vše, co připomínalo bývalé mocnářství.

Co měla půvabná panovnice kromě záliby v horských túrách společného s Jizerskými horami, které nikdy nenavštívila?

„Císařovna Alžběta byla jako choť císaře Františka Josefa I. nejen nejvyšší představitelkou Rakousko-Uherské říše, ale také českou královnou. Lidé dříve cítili určitou úctu k panovnickému rodu. To je jeden z důvodů. Tím druhým je fakt, že Liberecko a Frýdlantsko, kam Jizerské hory spadají, patřilo pod panství Clam-Gallasů. Rodu, který byl na rakouském dvoře velmi dobře etablován. Tehdejší představitel šlechty Ferdinand Clam-Gallas císařovnu dokonce doprovázel při její cestě do Anglie,“ vysvětlil Jan Heinzl z občanského sdružení Frýdlantsko. Dalším důvodem k instalaci desky horským spolkem na konci minulého tisíciletí byla skutečnost, že císařovna pocházela z Bavorska a sama byla nadšenou turistkou.

„V oblasti Alp se rozvíjela řada horských spolků. Především jejich zásluhou se tak turistika v 19. století masivně rozšířila do střední Evropy,“ dodal Heinzl.

Návrat tradic, návrat vzpomínek

„Obnovu pamětní desky císařovny Alžběty vnímáme jako navrácení významného kulturního prvku do krajiny Jizerských hor, který má také rozměr historický a zajisté přispěje ke zvýšení atraktivity Jizerských hor a Frýdlantska pro turistický ruch,“ dodává Jan Heinzl z občanského sdružení Frýdlantsko. Právě to přišlo už v roce 2008 s nápadem obnovit pamětní desku. Spojilo se s Lesy ČR a jabloneckou Galerií My, aby získalo nejen finanční prostředky k celému projektu, ale také historické údaje o desce, která do roku 1945 zdobila park jedné z vil průmyslníků Richterů v Raspenavě (ti mimochodem její odlití financovali). Po válce ale deska nenávratně zmizela a její podoba se dochovala už jen na fotografiích.

„V roce 2009 se podařilo získat povolení k pořízení otisku pamětní desky císařovny Alžběty v bavorských státních lázních Bad Kissingen. Ten následně posloužil jako podklad pro vytvoření obnovené pamětní desky v Jizerských horách,“ připomněl Heinzl.

První vlaštovka v Jizerkách

„S občanským sdružením Frýdlantsko je zatím pamětní deska císařovně Sissi první vlaštovkou naší vzájemné spolupráce. Děska měla být odhalena už loni, ale povodně nás donutily ke změně termínu,“ vysvětlil zástupce Lesní správy Lesů ČR Frýdlant Otto Kučera.

„S nejrůznějšími spolky a sdruženími spolupracujeme na zvelebování Jizerských hor už delší dobu, pomníků už tak máme na svém kontě celou řadu – například se spolkem Patron, jehož náplní je právě obnova pomníčků v Jizerkách, jsme spolupracovali na obnově Neumannova pomníku na Hartě a Köhlerova pomníku. Ve spolupráci se Svazem letců zas byla postavena Mohyla letců na Smědavské hoře,“ dodal Kučera.

Obnova pomníku u Velkého Štolpichu přišla na 135 tisíc korun. Téměř polovinou částky přispěly Lesy ČR. Dále se na obnově finančně podílela Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Místní akční skupina Mikroregionu Frýdlantsko a také soukromí dárci – Franz Neumann a manželé Hanikovi.

Podobných pomníků bylo do vzniku samostatného Československa v Jizerských horách více. Později je postupně nahrazovaly pomníčky, připomínající tragické události, které se přihodily obyčejným lidem – lesníkům, četníkům, ale třeba i pytlákům, a které si dodnes připomínáme díky slavné knize Miloslava Nevrlého.

Perličky ze života císařovny Sissi

Alžběta Amálie Evženie Bavorská, po sňatku s Františkem Josefem rakouská císařovna, maďarská a česká královna.
Ve své době byla považována za nejkrásnější panovnici Evropy.
Alžběta byla po celý život posedlá svým vzhledem, za svoji největší pýchu považovala své krásné vlasy, které později dosahovaly až na zem.
Byla proslulá svou neuvěřitelnou štíhlostí. Podle odborníků ale vykazovala známky mentální anorexie, při výšce 172 cm se její váha pohybovala mezi 44 - 48 kg. Váhu si kontrolovala 3× denně.
Byla vášnivou sportovkyní, výtečnou plavkyní, jezdkyní a ráda a za každého počasí podnikala dlouhé a náročné pěší túry.
Císařovna se postupem let stávala stále více podivínskou, byla věčně na cestách a po tragické smrti syna Rudolfa , který se jako dospělý zastřelil, se stáhla do ústraní a neoblékala jiné než černé šaty. Poslední roky života strávila často také v Řecku, kde si na ostrově Korfu nechala vybudovat zámek Achilleion.
Její v té době nepříliš šťastný život ukončil roku 1898 italský anarchista Luigi Lucheni, který ji probodl pilníkem, když byla na cestě do ženevského přístavu. Tak předčasně skončila nejen tato zahraniční cesta, ale i její složitý život. Atentátník chtěl údajně původně zabít prince z Orléans, nakonec si vybral za oběť císařovnu. Bylo jí 61 let.

Autor: Jana Švecová

24.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Liberec ukončil sérii Slavie a z Edenu veze výhru 2:1!

Děti pomáhají svým rodičům volit.
116

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Zlín - Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

Zaměstnankyně herny propadla hře na automatech

Liberec – Zřejmě se na noční směně nudila, tak sedla 44letá zaměstnankyně liberecké herny k automatu a prohrála na něm 50 tisíc.

Opilá žena ukradla staforda

Liberec – Podivný případ ukradeného psa vyšetřuje v těchto dnech liberecká policie. 34letá žena z Liberce celkem třikrát vlezla do cizí zahrady a při poslední návštěvě odcizila stafordského teriéra.

Historicky první vítězství je na světě. Dukla veze výhru

Liberec – Volejbalistky liberecké Dukly si došly pro přesvědčivé vítězství. V druhém dějství ale málem připustily drama.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení