Do ztichlého šapitó přichází muž, jehož snem je stát se klaunem. Sen se stává skutečností. Cirkusový stan ožívá, představení začíná. Přesně tak, v duchu napínavé divadelní hry, se bude ode dneška až do neděle 15. června odvíjet cirkusové představení cirkusu Bernes. cirkusu s předválečnou tradicí. „Moji synové představují už osmou generaci," prozradil Ludvík Berousek (na snímku). Jeho starší syn a jmenovec předvádí dnes už téměř zapomenutou disciplínu na létající hrazdě, při které stojí na hlavě. „To už dělal dědeček a syn v tom chtěl pokračovat," přibližuje Ludvík Berousek historii cirkusu, která sahá až do předválečného roku 1932.

Kromě odvážných artistických kousků a klauniády se cirkus Bernes chlubí také jedinečnou drezurou fríských královských hřebců. „Plemeno pochází z Holandska a ne nadarmo se o těchto koních mluví jako o černých perlách," popisuje Berousek. Kromě koní staví Bernes také na představení s velbloudy, uvidíte lamy i cvičené kozy. Děti ale nejvíc uchvacuje představení opičí školka. „Vypadá to jak na dětském hřišti. Celou manéž zaplaví naše opičky na koloběžkách nebo houpacím koni," ilustruje další z čísel Ludvík Berousek.

A jak se dnes žije lidem kolem cirkusu? V devadesátém roce byl po cirkusech velký hlad, protože existoval jen jeden státní cirkus a ten zajížděl do měst jednou za pár let. Dnes je konkurence veliká, jen v ČR je čtyřicítka cirkusů. „Lidé se už ale naučili chodit za jménem, za kvalitou, vybírají si a to je dobře, cirkusové umění poroste," říká Ludvík Berousek, který za své umění ekvilibristiky získal četná uznání na zahraničních festivalech. A jaké jsou trendy? „Moc nového nevymyslíte, spíš se obléká tradice do nového kabátu. Vše se vrací, teď jsou třeba populární jízdy smrti v kopuli nebo artistická a baletní vystoupení," popisuje.

Na štacích jsou celou sezónu, odpočívat by měli v zimě, ale není to tak. Vystupují s jednotlivými čísly na populárních vánočních trzích v Německu, Španělsku nebo Francii. Cirkus tou dobou sice spí, ale cirkusové umění žije dál," dodává.

CIRKUS BERNES V Liberci zakotvil v těchto dnech cirkus Bernes. Divákům nabízí představení se vzácnými frískými královskými hřebci. Podle Ludvíka Berouska, který je už sedmý v generaci cirkusového rodu Berousků, jsou jediným cirkusem, který vzácné plemeno vlastní v takovém počtu. Cirkus láká také na veselé představení opičího hřiště, lamy, velbloudy i akrobata na visuté hrazdě. Cirkus můžete navštívit ode dneška až do neděle 15. června. Ve všední den začínají představení v 17.00 hodin, v sobotu od 15.00 a v neděli od 11.00 hodin dopoledne. O vstupenky do cirkusu můžete už také od zítřka soutěžit s naším Deníkem. Stačí zaslat správnou odpověď na přiložený kupón v pátečním vydání.