VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevní restituce se u nás lidé bát nemusí

Raspenava - Kněz Pavel Andrš je farářem v Raspenavě, Mníšku a Hejnicích. Vypráví o sžívání s místními po smrti Miloše Rabana i věcech aktuálních. 

14.1.2014 1
SDÍLEJ:

NA FAŘE V RASPENAVĚ má Pavel Andrš většinu knih a svých věcí.Foto: Deník/Martina Petrášková

Farář Pavel Andrš byl povolán na fary v Raspenavě, Mníšku a Hejnicích po smrti zdejší velké osobnosti, pátera Miloše Rabana. Nebylo to úplně jednoduché, ale nakonec se s místními lidmi sžil. Od smrti Miloše Rabana uplynuly v minulém týdnu tři roky a tak se i Pavel Andrš za svým předchůdcem ve vzpomínkách trochu pootočil.

Když se řekne Miloš Raban, co se vám vybaví?

V první řadě obličej, protože si ho pamatuji. A pak takové jedno přirovnání. Jeden náš přítel o něm říká něco, co je celkem trefné. A sice že byl svíčka, která hořela z obou stran a ne, jako všechny ostatní, z jedné. On býval všude. Byl personou mnoha aktivit a činností.

Byli jste přátelé?

Ano, i když ne zase tak velcí. Věděli jsme o sobě a hlavně když jsem se stal knězem, jsme se více potkávali. Já jsem v létě jezdil do Hejnic, on mě zase navštěvoval v Římě během mého studia, když tam zavítal.

Jak to vlastně bylo po jeho smrti? Kdy jste se dozvěděl, že právě vy ho máte nahradit?

Miloš zemřel po Třech králích v roce 2011, tehdy jsem byl právě v posledním ročníku studia v Římě. Věděl jsem, že je nemocný a později i to, že zemřel. Ale vůbec mě nenapadlo, že zrovna já přijdu na jeho místo. Ostatně on tady pracoval souběžně s polským knězem Jackem, který za něj při pobytu v nemocnici a později po jeho smrti převzal mše svaté, křty. Takové ty kněžské věci. Všeobecně se myslelo, že ho nahradí on.

Proč tomu tak nebylo?

To přesně nevím,byl jsem v té době ještě v Římě a připravoval se na závěrečné zkoušky. Nicméně tak se rozhodl biskup Jan Baxant. Jacka odvelel do nedalekého Nového Města pod Smrkem a rozhodl se, že na jeho místo přijdu já.

Kdy jste se to dozvěděl?

Někdy v květnu a takovým úsměvným způsobem. Volala mi máma a říkala, že ženské povídají, že jdu do Hejnic. Tenkrát jsem to považoval za nesmysl, vždyť tu farář byl a navíc přijít na místo po Miloši Rabanovi…

Nakonec jsem ale psal biskupovi a ten to potvrdil. A omlouval se za způsob, kterým jsem se to dozvěděl. Chtěl mi to říct osobně, ale před zkouškami mě nechtěl stresovat.

Bylo těžké se s místními lidmi sžít?

Já jsem se sem vlastně vracel po dlouhých dvanácti letech, protože to tady velmi dobře znám. Bylo to zvláštní a v první chvíli ne úplně jednoduché. Trochu to tady mezi lidmi kvůli odchodu otce Jacka vřelo. A já jsem vcelku nevěděl, do čeho nastupuji. Byl jsem tehdy, jak se říká, nepopsaný list. Ale vyrovnal jsem se s tím a myslím, že i místní lidé.

Jak dlouho trvalo, než vás vzali za svého?

Vždycky je náročné, když kněz přijde na nové místo, zejména tam, kde dlouhá léta působil někdo jiný. Ale myslím, že tak po roce už bylo vše v pořádku. Lidé, kteří jsou mi nejbližší na farách i ti, kteří chodí do kostela pravidelně, jsou už mými přáteli. A ti ostatní, o těch se možná nikdy nedozvím, co si o mně myslí. I když někdy také ano, protože se ke mně drby dostanou a to pak žasnu, co se na sebe dozvídám.

Když jste u pravidelných návštěvníků kostela, kolik je aktivních věřících?

Asi jako všude na severu Čech. Těch pravidelných návštěvníků, věřících římskokatolické církve, protože jsou tady i církve jiné v okolí, je kolem jednoho procenta obyvatel. Trochu jiné je to v Hejnicích, kde je poutní bazilika a jezdí tam lidé z celé republiky. Ale těch místních je opravdu jen kolem toho jednoho procenta. Žádné davy.

Pojďme se teď dotknout tématu, které je aktuální a pro mnohé lidi kontroverzní. Poslední den minulého roku byl poslední termín, ve kterém si mohla církev zažádat o vrácení majetku v rámci církevních restitucí. Využili jste tohoto svého práva také tady na Frýdlantsku?

Nechci o tom moc podrobně mluvit, ale ano. Už Miloš Raban si nechal zpracovat mapu, na které byly tyhle pozemky a co se týče třeba Raspenavy, tady by se dalo žádat o půl města. Ale to samozřejmě nemůžeme chtít. Na těch pozemcích stojí dnes domy, železnice. To se může stát předmětem nějakého jiného vyrovnání, ale fara nic z toho chtít nebude. Nikdo se nemusí bát, že mu vezmeme půdu pod domem. Jsou to spíše louky, lesy, o které žádáme. Ale to řízení je otázkou několika let. Až bude výsledek, dáme o tom vědět příslušným starostům, kterých se to dotkne spíše pozitivně.

Slýcháte podobné obavy lidí o majetek?

No, zaslechl jsem jeden hospodský názor, že Hejnice byly určitě bohaté proboštství, takže tam toho budeme chtít hodně. Ale je to naopak, zrovna tam nezískáme nic. Hejnice byly poutní bazilikou a klášterem františkánů, žebravých řeholníků, kteří toho moc nevlastnili. Klášter byl vydržován rodem Clam-Gallasů.

Byl jejich patronátním územím a oni ho s bazilikou udržovali. Takže co se týče Hejnic, tam mohou být lidé úplně bez obav. Naše nároky se opravdu týkají spíše historických farností, jako je Raspenava nebo Mníšek.

Pavel Andrš

Narodil se 8. 4. 1977 v Liberci

- Vystudoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy, obor teologie

- V letech 2006 2008 působil v Ústí nad Labem v duchovní správě

- V letech 2008 2011 studoval v Římě Lateránskou papežskou univerzitu, kanonické právo

- Od září 2011 působí jako farář v Hejnicích, Raspenavě a Mníšku

Autor: Martina Petrášková

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník22 000 Kč

Zámečníci strojů SAMOSTATNÝ STROJNÍ ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - svářečský průkaz, - praxe v oboru vítána, - pouze ranní směna 6.30-15hodin, - různorodá práce, - výhodné platové podmínky, - bližší informace při osobní schůzce, Tel. 723 204 383 nebo 606 926 991, Mail: brzak@fbsystem.cz. Pracoviště: Fb systém s.r.o.-002, 463 45 Pěnčín u Liberce. Informace: František Brzák, +420 723 204 383,606 926 991.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE-referent/ka oddělení nabídek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: administrativní podpora při přípravě nabídek, Požadavky: znalost práce na PC, ŘP sk. B, znalost Nj nebo Aj výhodou, pečlivost, Nástupní mzda od 22000,- Kč dle praxe, Zaslat strukturovaný životopis e-mailem. Pracoviště: Syner, s.r.o.-001, Dr. Milady Horákové, č.p. 580, 460 01 Liberec 1. Informace: Marie Dobošová, +420 488 124 134.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník18 810 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ROZPOČTU A FINANCOVÁNÍ na odboru ekonomiky Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou po dobu trvání mateřské a rodičovské dovolené vedoucí tohoto oddělení. Nástup je možný ihned, případně dle dohody. Platová třída 10 se základním tarifem v rozpětí 18.810 Kč až 28.320 Kč (podle zápočtu let odborné praxe), poskytnutí příplatku za vedení a ostatních složek platu včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou úřadu. , Předpoklady: vedoucím úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (příp. i cizím stát. občanem a má v ČR trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k práv. úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním předpisem. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání ekonomického směru; dobré organizační a řídící schopnosti, osobnostní předpoklady, pečlivost a důslednost; vysoká úroveň komunikačních dovedností pro jednání s právnickými i fyzickými osobami; práce s PC (Microsoft Office, případně i GINIS, CROSEUS apod.). Uvítáme znalost rozpočtových pravidel a rozpočtové skladby, orientaci ve financování měst a obcí, praxi ve veřejné správě, případně v rozpočtové nebo bankovní sféře a zkušenosti s řízením menšího pracovního kolektivu. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 12. března 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka74 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Liberec, Prac. doba od 15.00-20.00 hod., Vhodné pro osoby zdravotně postižené, Popis skutečně vykonávané práce: , - mýtí a dezinfekce sanitárního zařízení, - mytí podlah ve svěřeném úseku, - luxování svěřeného úseku, - utírání prachu na nábytku, parapetech a jiných prostorech, - úklid košů, - mechanické mytí, - čištění osvětlovacích těles , - mechanické klepání koberců, - čištění, úklid a dezinfekce klozetů, - zametání , - čištění skleněných ploch, - luxování čalouněného nábytku, Nabízíme: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání., Hlásit se osobně, e-mailem nebo telefonicky od 8.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z.s.-001, Sokolská, č.p. 113, 460 01 Liberec 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Václav Pilař (vpravo)

Pilař se jde rozehrát pod Ještěd. Těším se na boj o Evropu, říká k přesunu

Nehod pod vlivem ubývá, lidé ale stále umírají. Ročně při nich zemře 50 lidí

Bílý kruh bezpečí ročně pomůže stovkám lidí. Evropa si připomíná Den obětí

Liberecký kraj – Tento den v roce 1990 přijalo ministerstvo vnitra Velké Británie Chartu obětí kriminality, kterou poprvé formulovala práva obětí.

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Křižany

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Neplatil výživné na dceru, chytli ho na letišti. Hrozí mu až dva roky vězení

Liberec, Praha – 33letému cizinci se nechtělo platit výživné na dceru. Opustil manželku, která pocházela z Česka, a odjel na čas domů.

Hlavní nádraží opět v televizi. A možná přijede i Legolas

Seriál německé televize ZDF, jehož velká část se natáčela v Liberci, mohou diváci aktuálně vidět v televizi. V nejbližších dnech se na libereckém nádraží připravuje další natáčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT