VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevní restituce se u nás lidé bát nemusí

Raspenava - Kněz Pavel Andrš je farářem v Raspenavě, Mníšku a Hejnicích. Vypráví o sžívání s místními po smrti Miloše Rabana i věcech aktuálních. 

14.1.2014 1
SDÍLEJ:

NA FAŘE V RASPENAVĚ má Pavel Andrš většinu knih a svých věcí.Foto: Deník/Martina Petrášková

Farář Pavel Andrš byl povolán na fary v Raspenavě, Mníšku a Hejnicích po smrti zdejší velké osobnosti, pátera Miloše Rabana. Nebylo to úplně jednoduché, ale nakonec se s místními lidmi sžil. Od smrti Miloše Rabana uplynuly v minulém týdnu tři roky a tak se i Pavel Andrš za svým předchůdcem ve vzpomínkách trochu pootočil.

Když se řekne Miloš Raban, co se vám vybaví?

V první řadě obličej, protože si ho pamatuji. A pak takové jedno přirovnání. Jeden náš přítel o něm říká něco, co je celkem trefné. A sice že byl svíčka, která hořela z obou stran a ne, jako všechny ostatní, z jedné. On býval všude. Byl personou mnoha aktivit a činností.

Byli jste přátelé?

Ano, i když ne zase tak velcí. Věděli jsme o sobě a hlavně když jsem se stal knězem, jsme se více potkávali. Já jsem v létě jezdil do Hejnic, on mě zase navštěvoval v Římě během mého studia, když tam zavítal.

Jak to vlastně bylo po jeho smrti? Kdy jste se dozvěděl, že právě vy ho máte nahradit?

Miloš zemřel po Třech králích v roce 2011, tehdy jsem byl právě v posledním ročníku studia v Římě. Věděl jsem, že je nemocný a později i to, že zemřel. Ale vůbec mě nenapadlo, že zrovna já přijdu na jeho místo. Ostatně on tady pracoval souběžně s polským knězem Jackem, který za něj při pobytu v nemocnici a později po jeho smrti převzal mše svaté, křty. Takové ty kněžské věci. Všeobecně se myslelo, že ho nahradí on.

Proč tomu tak nebylo?

To přesně nevím,byl jsem v té době ještě v Římě a připravoval se na závěrečné zkoušky. Nicméně tak se rozhodl biskup Jan Baxant. Jacka odvelel do nedalekého Nového Města pod Smrkem a rozhodl se, že na jeho místo přijdu já.

Kdy jste se to dozvěděl?

Někdy v květnu a takovým úsměvným způsobem. Volala mi máma a říkala, že ženské povídají, že jdu do Hejnic. Tenkrát jsem to považoval za nesmysl, vždyť tu farář byl a navíc přijít na místo po Miloši Rabanovi…

Nakonec jsem ale psal biskupovi a ten to potvrdil. A omlouval se za způsob, kterým jsem se to dozvěděl. Chtěl mi to říct osobně, ale před zkouškami mě nechtěl stresovat.

Bylo těžké se s místními lidmi sžít?

Já jsem se sem vlastně vracel po dlouhých dvanácti letech, protože to tady velmi dobře znám. Bylo to zvláštní a v první chvíli ne úplně jednoduché. Trochu to tady mezi lidmi kvůli odchodu otce Jacka vřelo. A já jsem vcelku nevěděl, do čeho nastupuji. Byl jsem tehdy, jak se říká, nepopsaný list. Ale vyrovnal jsem se s tím a myslím, že i místní lidé.

Jak dlouho trvalo, než vás vzali za svého?

Vždycky je náročné, když kněz přijde na nové místo, zejména tam, kde dlouhá léta působil někdo jiný. Ale myslím, že tak po roce už bylo vše v pořádku. Lidé, kteří jsou mi nejbližší na farách i ti, kteří chodí do kostela pravidelně, jsou už mými přáteli. A ti ostatní, o těch se možná nikdy nedozvím, co si o mně myslí. I když někdy také ano, protože se ke mně drby dostanou a to pak žasnu, co se na sebe dozvídám.

Když jste u pravidelných návštěvníků kostela, kolik je aktivních věřících?

Asi jako všude na severu Čech. Těch pravidelných návštěvníků, věřících římskokatolické církve, protože jsou tady i církve jiné v okolí, je kolem jednoho procenta obyvatel. Trochu jiné je to v Hejnicích, kde je poutní bazilika a jezdí tam lidé z celé republiky. Ale těch místních je opravdu jen kolem toho jednoho procenta. Žádné davy.

Pojďme se teď dotknout tématu, které je aktuální a pro mnohé lidi kontroverzní. Poslední den minulého roku byl poslední termín, ve kterém si mohla církev zažádat o vrácení majetku v rámci církevních restitucí. Využili jste tohoto svého práva také tady na Frýdlantsku?

Nechci o tom moc podrobně mluvit, ale ano. Už Miloš Raban si nechal zpracovat mapu, na které byly tyhle pozemky a co se týče třeba Raspenavy, tady by se dalo žádat o půl města. Ale to samozřejmě nemůžeme chtít. Na těch pozemcích stojí dnes domy, železnice. To se může stát předmětem nějakého jiného vyrovnání, ale fara nic z toho chtít nebude. Nikdo se nemusí bát, že mu vezmeme půdu pod domem. Jsou to spíše louky, lesy, o které žádáme. Ale to řízení je otázkou několika let. Až bude výsledek, dáme o tom vědět příslušným starostům, kterých se to dotkne spíše pozitivně.

Slýcháte podobné obavy lidí o majetek?

No, zaslechl jsem jeden hospodský názor, že Hejnice byly určitě bohaté proboštství, takže tam toho budeme chtít hodně. Ale je to naopak, zrovna tam nezískáme nic. Hejnice byly poutní bazilikou a klášterem františkánů, žebravých řeholníků, kteří toho moc nevlastnili. Klášter byl vydržován rodem Clam-Gallasů.

Byl jejich patronátním územím a oni ho s bazilikou udržovali. Takže co se týče Hejnic, tam mohou být lidé úplně bez obav. Naše nároky se opravdu týkají spíše historických farností, jako je Raspenava nebo Mníšek.

Pavel Andrš

Narodil se 8. 4. 1977 v Liberci

- Vystudoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy, obor teologie

- V letech 2006 2008 působil v Ústí nad Labem v duchovní správě

- V letech 2008 2011 studoval v Římě Lateránskou papežskou univerzitu, kanonické právo

- Od září 2011 působí jako farář v Hejnicích, Raspenavě a Mníšku

Autor: Martina Petrášková

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍK VÝROBNÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Pracovní náplň:, - práce v oddělení výroby:, - navěšování a svěšování dílů, - vizuální kontrola zboží, Požadujeme:, - ukončené základní vzdělání, - fyzická zdatnost – zvedání břemen, - manuální zručnost, - dobrý zdravotní stav, - spolehlivost, Nabízíme:, - zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti – již 20 let na trhu, - odpovídající mzdové ohodnocení s možností dalšího mzdového růstu, - svoz z Liberce a okolí zajištěn, - zaměstnanecké benefity (příspěvky na sportovní a relaxační aktivity, vitamíny, výhodné zaměstnanecké mobilní tarify, závodní stravování, volné vstupy na extraligové hokejové zápasy Home Credit Arena Liberec, volné vstupy do ZOO Liberec, 5 týdnů dovolené atd.), Místo výkonu práce: Český Dub, Pracovní režim: nepřetržitý (12hodinové směny), Požadovaný nástup: ihned , Kontaktní osoba: Petra Košková - petra.koskova@electropoli.cz ; tel: 482 464 551. Pracoviště: Electropoli czech republic, s.r.o.-002, Husova, č.p. 168, 463 43 Český Dub. Informace: Petra Košková, +420 482 464 551.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na výrobu kabelů a lan OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU KABELŮ A LAN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, 460 07 Liberec 7.. Pracoviště: Justone s.r.o.-007 (laird s.r.o.), Průmyslová, č.p. 497, 463 12 Liberec 25. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULANT SKLADU - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: , - nakládka/vykládka kamiónů, - manipulace ve skladech, - práce na PC a se čtečkou čárových kódů, - příjem a výdej materiálu, Požadovaný profil:, - vzdělání SOU, - zkušenosti s VZV výhodou, průkaz není podmínkou, - praye s vysokozdvižným vozíkem vítana!, - základy práce s PC, - fyzická zdatnost, - ochota, zodpovědnost, spolehlivost a chuť učit se novým věcem, Nabízíme, - zázemí stabilní mezinárodní společnosti , - odpovídající mzdové ohodnocení , - možnost dalšího vzdělávání , - zaměstnanecké benefity (příspěvky na sportovní a relaxační aktivity, vitamíny, výhodné zaměstnanecké mobilní tarify, závodní stravování, volné vstupy na extraligové hokejové zápasy Home Credit Arena Liberec, volné vstupy do ZOO Liberec, 5 týdnů dovolené atd.), Místo výkonu práce: Český Dub, Pracovní režim: pružná pracovní doba, Mzdové ohodnocení od: 21 000,-Kč, Požadovaný nástup: ihned, Své životopisy zasílejte na petra.koskova@electropoli.cz, bližší informace Vám rádi poskytneme na tel.: 482 464 551.. Pracoviště: Electropoli czech republic, s.r.o.-002, Husova, č.p. 168, 463 43 Český Dub. Informace: Petra Košková, +420 482 464 551.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK - ČIŠTĚNÍ VÝPALKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fyzická zdatnost, Výhody: příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, Zaslat životopis e-mailem na sekretariat@autozavod.cz nebo se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Cds holding s.r.o., Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Marcela Dostálová, +420 482 427 207.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běžecký závod Vratislavický Běhoun
38

FOTO: Vratislavický Běhoun rozpumpoval krev v žilách závodníků

Utkání Slovanu Liberec (v modrém) proti Bohemians Praha 1905. Na snímku vlevo Miloš Bosančić
11

Končící trenér Holoubek se s domácím publikem rozloučil vítězně

Hlasujte pro nejhezčí miminko 20. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 19. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Útok na chuťové buňky. Jarmark představí místní dobroty

Liberecký kraj – Den jizerskohorských jídel vypukne už v sobotu. Vybrané peníze přispějí na opravu kostela sv. Michaela Archanděla.

„Ve žlutém tričku svítíme do dálky,“ říká dobrovolnice prodávající žluté květy

Liberec – Je středa 16. května a nejen Liberec zaplavily žluté květy. Nejedná se však o živé rostliny, ale žluté květy měsíčku lékařského, které lidé nosí hrdě připnuté na svršcích.

FOTO: Budoucí švadleny se předvedly. Konal se tradiční Gastrofest

Liberec – Módní přehlídky, kadeřnický salón, skvostně připravené slavnostní tabule, ale především dobré jídlo a pití.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT