Michal Lang, režisér divácky úspěšné komedie Bůh masakru v Malém divadle, přestává být v této sezóně pouhým hostem libereckého Divadla F. X. Šaldy. Po Vítovi Venclovi přebírá otěže vedení činoherního souboru.

„Předchozí šéf vykonal hodně dobrého, ale mám představu o progresívnějším směřování činohry, jejím výraznějším směřování i hlubší práci s hercem. Byl bych rád, kdyby soubor už dál nepřešlapoval na místě,“ vysvětlil změnu vedení činohry ředitel divadla Martin Otava. „Michal Lang je výrazná osobnost, má zkušenosti s vedením souboru. Věřím, že jak herci, tak i diváci tuto změnu ocení,“ doplnil.

Michal Lang, narozený v roce 1964, je také autorem divadelních her a hudebním skladatelem. Působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Činoherním klubu, v Divadelním sdružení CD 94 a v letech 2002 – 2010 ve Švandově divadle v Praze.

„Liberec znám dobře. Naše rodina má chalupu v Hejnicích, kam jezdíme s dětmi už spoustu let,“ prozradil Michal Lang. „Do Liberce se těším. Rád bych se zaměřil na prohloubení herecké práce a souhry v souboru,“ dodal.

První inscenací, kterou Michal Lang nastuduje už jako šéf, bude Penzion pro svobodné pány, proslavený režisérem Jiřím Krejčíkem ve filmu z roku 1967. Penzion bude mít pod Ještědem premiéru ve druhé polovině října. „Inscenace Michala Langa jsou hodně postavené na hercích, zahřejí i zabolí jako život sám,“ podotkl ředitel Martin Otava.

Divadlo má také novou ekonomickou náměstkyni, Jarmilu Levko, někdejší ředitelku jabloneckého Výstaviště. „Jejím úkolem bude hledat i evropské zdroje. Navíc Jarmila Levko není jen ekonom, je to člověk, který je načichlý divadlem,“ podotkl ředitel. Divadlo bude hledat ještě vhodného člověka na marketing a reklamu. „Chceme, aby se o nás víc psalo a mluvilo i na celostátní úrovni,“ upřesnil Martin Otava.