Dvě pondělí po sobě tak věnovali herci Divadla F. X. Šaldy veřejné podpoře Činoherního studia a sbírání podpisů na petici pro jeho podporu. Akce Bijte na poplach!, do které se zapojilo několik měst v celé republice, poukazovala na bezprecedentní chování ústecké radnice, která se rozhodla změnit pravidla financování vlastní příspěvkové organizaci v průběhu rozjeté sezóny.
Hlavní motto akce, při které se bilo na poplach na kovadlinu, znělo: „Dnes je to Činoherní studio. Zítra to budete vy. Je to i vaše věc." Během kampaně se podařilo sebrat bezmála deset tisíc podpisů, celkem se pak pod petici na obranu „Činoheráku" podepsalo přes 22 tisíc lidí. A i když se zdá, že je osud hereckého souboru po pondělním zasedání ústeckého zastupitelstva zpečetěn, dobrovolníci nelitují, že se akce zúčastnili.
„Myslím si, že to mělo smysl, i když výsledek je pro mě nepochopitelný. To, co se dělo na zastupitelstvu v Ústí, že došlo i na facky, vyjadřuje náladu lidí. Hodně z nás cítilo, že si to pan zastupitel zasloužil," říká herec Jakub Albrecht.
Jedním z těch, kteří si „bouchli do kovadliny", byl i ředitel Naivního divadla v Liberci a člen Asociace profesionálních divadel Stanislav Doubrava.
„Já bych Činoherní studio zatím nepohřbíval, vzhledem k avizovanému vzniku příspěvkové organizace. Na druhou stranu pokud by mělo skutečně skončit, je to vážný signál od politiků, jak přistupují k divadelní tvorbě. To, co se v Ústí odehrálo, svědčí o jejich velmi nejasné koncepci v oblasti kultury," říká Doubrava. Obavy, že by k podobné situaci mohlo dojít i v Liberci, ale zatím nesdílí. „Myslím, že Liberec má jiné starosti a rušení ani jednoho z divadel není na pořadu dne. Na druhou stranu je potřeba, aby byl člověk ostražitý a stále politiky přesvědčoval o nutnosti původní divadelní tvorby," říká ředitel Naivního divadla.