Krajské zastupitele o tom v úterý informoval hejtman Martin Půta (STAN). Trestní oznámení podal krajský úřad už v únoru 2012 na Liberecké romské sdružení kvůli podezření z dotačního podvodu. Kraji teď kvůli chybám v hospodaření s dotací a nedostatečné kontrole hrozí, že bude muset vrátit 103,2 milionu korun dotace a dalších více než 102 milionů představuje penále.

Sankce se týkají programu na podporu služeb sociální prevence, který připravilo předchozí sociálnědemokratické vedení. Liberecký kraj dostal v letech 2009 až 2012 na sociální služby 210 milionů korun. Finanční úřad ale našel při kontrole období od 1. dubna 2009 do 30. června 2011 závažná pochybení už při zadávání veřejných zakázek. Ve 12 výběrových řízení nesplnili uchazeči kvalifikační předpoklady, a to ani dodatečně, a měli tak být ze soutěže vyloučeni. I policie poukázala na pochybení krajských úředníků. Vyšetřovatel upozornil na nejasné smlouvy nebo nedostatečnou kontrolu faktur.

Už v minulosti se mimo jiné ukázalo, že z programu bylo neoprávněně vyplaceno více než 25 milionů korun právě Libereckému romskému sdružení, i když měli úředníci i politici v rukou informaci o tom, že sdružení má v hospodaření velké nedostatky. Přesto dotace nezastavili. "Pravdou ale je, že většina peněz šla opravdu tam, kam měla, tedy na sociální služby a do vyloučených lokalit," řekl již dříve ČTK krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle hejtmana selhaly za předchozího sociálnědemokratického vedení kontrolní mechanismy krajského úřadu. "Co je horší, kontrola se zatím týkala jen první poloviny projektu, který končil až v závěru roku 2012," řekl Půta. I v dalším období podle něj služby zajišťovaly organizace, které vzešly ze stejných výběrových řízení. Může se tak stát, že pokud bude finanční úřad kontrolovat i další období, bude muset kraj vrátit i zbytek dotace a zaplatit penále.