„Přesná čísla nemáme, ale loni bychom sehnali za ty peníze desetkrát více lidí než letos," poznamenala pracovnice agentury Manpower.

VYBALOVÁNÍ ZBOŽÍ

Jak dále potvrdila, nejvíce brigádníků se hledá do pokladen hypermarketů nebo na vybalování zboží. „V tomto období chybí lidé i ve skladech e-shopů," dodala. Nedostatek pracovníků není podle ní jen sezónní záležitost. „Taková situace na trhu práce je už půl roku," poznamenala. Že na Liberecku lidí bez práce ubývá, potvrdila i mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková (více v článku na str. 2). „Je pravda, že když nám vypadne někdo ze stabilních brigádníků, máme velký problém," potvrdila zaměstnankyně marketingového oddělení centra Babylon, které shání například hostesky.

„Lidé prostě mají práci a o svátcích chtějí mít klid," shodují se zaměstnavatelé.

A motivací nejsou podle zástupce agentury Práce Liberec ani peníze. „Platy nejsou nejhorší, zájem ale není ani mezi studenty," dodal.

ZA STOVKU NA HODINU

Některé obchody nabízejí hodinové sazby až kolem sto korun. Přesto se studenti do práce nehrnou. „Stačí, když se projedete kolem harcovských kolejí a vidíte ta auta a je vám to jasné," dodal trochu s nadsázkou pracovník agentury.

Vysokoškolák Adam Roth je ale jiného názoru. „Zrovna si nějakou brigádu sháním. Ale je to těžké. Neatraktivní práce za málo peněz," vysvětlil s tím, že práce jako vybalování zboží se příliš nevyplatí.

„Nabízí třeba šedesát korun na hodinu a to je málo," dodal. Sám hledá brigádu v oblasti sportu. „Chtěl bych dělat třeba lektora," vysvětlil. Špatná podle něj není ani práce v kavárně. „Tam ale většinou chtějí nějakou praxi," doplnil student.

Podle zaměstnanců agentur však není problém jen se sháněním brigádníků, ale i s jejich pracovní morálkou.

„Lidé přijdou, že chtějí práci, my jim ji dáme, už druhý den si to ale rozmyslí a nepřijdou," posteskl si pracovník agentury Práce Liberec.