Zajímáte se o dění v Liberci? Navštěvujete různé akce jako Nazdar Bazar, Tatrhy atd.?
Pokud mi to čas umožní, rád se jdu podívat. Myslím si, že občanský život v Liberci je na vzestupu. Možná i z důvodu komercionalizace, která Liberec v jednu dobu zasáhla.

Jak jste se o akci Ukliďme svět, ukliďme Česko dozvěděl?
O akci jsem původně ani nevěděl. Řekl mi o ní známý, když jsem se mu svěřil se svým nápadem zvelebit okolí bydliště. Spojil jsem tedy úklid se samotnou akcí, ale větší zájem to nepřineslo.

Čím si to vysvětlujete?
Organizoval jsem to na poslední chvíli. Udělal a roznosil letáčky, vytvořil akci na Facebooku, ale věřím, že příště to bude lepší.

Kolik se vás nakonec sešlo?
Včetně mě a mé ženy pět. Z toho jeden člověk, který žije v blízkém okolí. Bohužel ten cíl v podobě sblížení komunity nevyšel, ale nevěším hlavu.

Na kterou oblast jste se zaměřili?
Úklid probíhal v okolí vchodu do myší díry ve směru z Horního Růžodolu. Vyčistili jsme samotný podchod a uklidili jsme i tu boční cestičku. Trochu jsem se obával, že zde budou použité jehly, ale to se nenaplnilo.

Kolik jste toho nasbírali?
Naplnili jsme deset pytlů. Převažovaly pet lahve, plechovky od piva, plastové sáčky, prostě klasický spotřební odpad. Občas nás překvapily věci jako kus umyvadla, rozbitá židle či kasle od počítače.

Úklid v Horním Růžodole.Proč v této oblasti chybí komunitní život?
Jsou zde malé byty, které majitel pronajímá. Lidé se tu střídají, já např. neznám ani jména svých sousedů. Nedovedu si představit, že potřebuji šroubovák a zazvoním u souseda. Navíc Horní Růžodol je tak trochu odstrčený, je zde i zanedbaná veřejná doprava.

Kde se ve vás vzala ta potřeba?
Vyrůstal jsem v Rochlici, kde jsem to zažil na vlastní kůži. A manželka je z Ukrajiny, kde donedávna obyvatelé měli mezi sebou pevné a blízké vztahy.

Už máte promyšlené plány, jak dosáhnout obnovení sousedských vztahů?
Zatím to je v plenkách. Rád bych pokračoval v úklidech, pak třeba pořádání pikniků. Chci dát jen ten impuls k rozvoji sousedského života. Nechci do toho investovat spoustu času a nedej Bože někoho přemlouvat.

Jak jste se cítili po dokončení úklidu?
Zažili jsme takovou menší euforii. Řekli jsme si s manželkou, že v tomhle chceme žít. Výsledek nás ohromil. A to jsem si myslel, že těch pytlů od magistrátu je nějak moc. (smích)

Jak dlouho myslíte, že zůstane uklizená oblast čistá?
No o půl hodiny později jsme šli okolo a už tam někdo odhodil plastový kelímek. Bylo to malinko skličující, ale věřím, že úklid měl smysl. Mě netrápí, že existují lidé, co jsou k úklidu lhostejní, ale oceňuji ty, kteří chtějí odstranit následky jejich chování.

Jaký máte názor na podobné akce?
Vidím potenciál v oživujících projektech jako např. venkovní posilovny. Naprosto mě uchvátil nejnovější projekt města Sdílení kol. Podobné programy mohu mít obrovský přínos, což ukazuje i vzrůstající občanský život.