Jedním z důvodů, proč stále láme rekordy je touha, odlišit se od ostatních kouzelníků, což se mu zatím daří.

Jak sám o sobě říká, není jen eskamotér, přestože většinu světových rekordů pokořil právě v žonglování. Cítí se především jako kouzelník, který má rád iluze. Když Zdeněk Bradáč poskytl Deníku rozhovor, zrovna se vrátil z Anglie, kde předvedl svoji nejnovější iluzi – levitaci.

Váš poslední trik je levitace. Každého, kdo vás nevidí in natura, jistě napadne, jestli nejde pouze o filmový trik. Dokážete to vyvrátit?
Už se mě na to ptala spousta lidí. Skutečně se nejedná o žádný filmový trik či něco podobného. Brzy budu levitovat i v Liberci, což bude asi nejlepší důkaz pro všechny.

Jak dlouho jste trik s levitací trénoval? Může se to naučit každý?
Levitace je jedním z nejnáročnějších triků vůbec. I přesto, že kouzlím už řadu let, tak jsem si na ní troufl teprve teď. A jestli se to může naučit každý? To je podobná otázka, jako jestli se každý může naučit hrát skvěle na klavír.

Proč se vznášíte jen několik centimetrů nad zemí? Můžete levitovat také ve větší výšce?
Je možné levitovat i výše. Stále se zdokonaluji. Lidé budou brzy překvapeni tím, co připravuji.

Prozradíte v čem spočívá tajemství levitace?
Samozřejmě! (smích) V neskutečné dřině a několika měsících tréninku. Důležité je také umění meditace, ta mi pomáhá i v dalších kouzlech a rekordech.

Světoznámý mág David Copperfield nechal zmizet Sochu Svobody. Troufl byste si vy třeba na libereckou radnici i se zastupitelstvem?
To by byla velká výzva, ale s tím zastupitelstvem by mi to asi jen tak neprošlo. Mám jiný nápad, už dlouho přemýšlím o zmizení jiné dominanty Liberce, a tím je samotný hotel Ještěd. Jsem velkým obdivovatelem této úžasné stavby.

Stalo se vám už, že jste někdy pokazil svůj trik či rekord?
V kouzlech i rekordech se mi doposud daří velice dobře. I když například na loňském festivalu rekordů v Pelhřimově jsem si při žonglování se čtyřmi hořícími koulemi popálil ruce. Druhý den jsem pak musel jiný rekord odložit.

Říká se, že iluzionisté musejí mít především hbité prsty. Cvičíte je nějak?
To je pravda. Svá kouzla a prsty trénuji téměř každý den, minimálně hodinu, abych byl stále ve formě.

Při předvádění kouzel se u někoho inspirujete, máte svůj vzor? Pokoušíte se vymýšlet také vlastní kouzla a iluze?
Nechávám se volně inspirovat několika skvělými kouzelníky. Za všechny bych jmenoval legendárního Harryho Houdiniho. Vymýšlení nových kouzel je moje životní náplň a největší motivace v mé práci do budoucna. Ve svém repertoáru mám pár kouzel, která můžete vidět pouze ode mě.

close zoom_in Jste samouk, nebo jak se kouzla učíte?
Většinu věcí se učím a trénuji sám. Nejsem členem žádného kouzelnického klubu a dokonce ani ne Českého Magického Svazu. Ovšem kontakt s kolegy z branže je důležitý. Proto třeba právě 3. března jsem navštívil své přátele v pražském kouzelnickém klubu Motorlet. Také často čerpám z literatury staré i několik let.

Jaká je vaše neoblíbenější iluze?
Mám rád levitace a také různé mizení a objevování asistentek či sebe sama. Tyto iluze bych určitě rád do budoucna předváděl. V současnosti jsem se také začal zajímat o úniky, o takzvanou escapologii.

Objevil jste se již v mnoha televizních vystoupení i v zahraničí. Kde vás budou moci lidé spatřit?
Brzy se objevím v České Televizi v Hodině Pravdy. V jednání je ale mnohem víc televizních vystoupení a to i v zahraničí. Když vše půjde dobře, tak bych se měl v televizi objevovat častěji.

Kdy jste se začínal zajímat o kouzla a triky?
To už je docela dlouho. Kouzlím už přes deset let.

Vzpomínáte si jaký byl váš první rekord a kdy to bylo?
Na to se nedá zapomenout, byl jsem příšerně nervózní. V sedmnácti letech jsem zlomil rekord pro nejdelší výdrž v žonglování se čtyřmi míčky na Holešovickém výstavišti v Praze.

Jaké rekordy se do budoucna chystáte pokořit? Mohou Vás vidět také lidé v Liberci?
Hodně teď trénuji rekordy pro nejdelší výdrž v žonglování pod vodou či nejrychlejší únik z policejních pout pod vodou. Již začátkem února jsem jeden Guinnessův rekord v Liberci zlomil. Bylo to v Jedličkově ústavu, v rámci mého charitativního vystoupení pro děti. Letos bych v Liberci rád zlomil ještě minimálně další dva Guinnessovy rekordy.

Cítíte se spíše jako kouzelník, žonglér, iluzionista nebo lamač rekordů?
Cítím se především jako kouzelník, všechno ostatní co dělám je dobré, ale kouzla jsou pro mě nejsilnější. Když jimi ještě pobavím nemocné děti, mám pocit, že to co dělám má opravdu smysl.

Máte nějaký cíl, třeba počet překonaných rekordů?
Cílů mám spoustu. Co se týče rekordů, tak bych se rád dostal co nejdříve k počtu 25. Potom se už budu rekordům věnovat trochu méně.

Chystáte se letos na nějaký rekordový festival?
Již po třetí v řadě se chystám na červnový festival rekordů do Pelhřimova. Také jsem byl pozván organizací The Book of Alternative Records na festival rekordů do Německa.

Na čem nyní pracujete, chystáte nějaký nový trik?
V současnosti trénuji spoustu nových rekordů i kouzel. Lidé se mají na co těšit.

Kolik se chystáte letos zlomit rekordů a jaké?
Letos bych rád zlomil kolem 10 až 15 rekordů. V mém seznamu jsou rekordy jako nejdelší výdrž v žonglování pod vodou či nejrychlejší únik z policejních pout. Některé rekordy ale jsou opravdu náročné a trénink trvá déle než jsem předpokládat. Nejdůležitější je vydržet a nic předem nevzdávat.

Zdeněk Bradáč

– původem z Liberce, nyní bydlí v Jablonci nad Nisou
– před týdnem oslavil 22. narozeniny. Narodil se ve stejný den jako přední anglický kouzelník a mentalista Darren Brown
Úspěšné rekordy (výběr):
nejvíce žonglérských chytů v jedné minutě – zlomeno v Pekingu, aktuální Guinnessův rekord
nejrychleji srovnaný balíček zamíchaných pokerových karet – čas 36.16, aktuální Guinnessův rekord
žonglování vzhůru nohama na výdrž v závěsu pod koleny, aktuální světový rekord
nejdelší výdrž v žonglování poslepu, aktuální Guinnessův rekord
nejrychleji složené Guinnessovy oficiální puzzle, čeká na uznání