VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí zastavit lichvu

Liberec - Úroky šedesát, ale třeba i dvě stě či tři sta procent. Lichva? Nikoliv, legální a seriózní podnikání. Člověk v tísni chce zastavit novodobé lichváře, kteří těží skrze exekuce dávek i ze státních peněz.

23.4.2008
SDÍLEJ:

Spotřebitelský údělFoto: www.spotrebitelskyudel.cz

Proč jsou i sociálně slabí lidé dobrými zákazníky pro lichváře? Protože v rámci exekucí lze sáhnout také na sociální dávky. Původní dlužník nejenže přijde o vše, co kdy měl, ale díky České správě sociálního zabezpečení nebo úřadům práce neohrožuje zisky lichvářů ani chudoba dlužníka. Čím méně je klient spolehlivý, tím lépe.

Novodobí lichváři ovšem nestahují z kůže jenom dlužníky, ale všechny, kdo platí daně, upozorňují v ulicích Liberce tematicky zaměřené plakáty a billboardy.

„Ze zkušenosti našich klientů víme, že v Liberci jsou rychlé půjčky velmi rozšířené, a to jak od bankovních, tak i nebankovních subjektů,“ vysvětlila ředitelka liberecké pobočky Člověka v tísni Barbora Šolková.

Koordinátor projektu Ladislav Toušek právě v nemožnosti exekucí sociálních dávek vidí šanci, jak lichváře do značné míry od odírání lidí odradit. „Chceme upozornit, že na exekuci sociálních dávek, jejichž původním cílem bylo udržet sociálně slabého občana na hranici důstojného života, doplácejí všichni, kdo platí daně,“ upřesňuje. Jak dále Toušek doplnil, tento problém se přenáší na celou společnost a je velkou zátěží pro systém.

Jak již mnoho médií upozorňovalo, to co zprostředkovatel úvěru dlužníkovi tvrdí, nemá prakticky žádnou právní váhu.

Jediné, co se lidově řečeno počítá, je text podepsané smlouvy. Jakkoliv se to pak může zdát dlužníkovi nespravedlivé, soud neřeší, proč někdo podepíše naprosto nevýhodnou smlouvu, ale pouze se zabývá tím, jestli dlužník skutečně něco porušil, či nikoliv.

Jednou z kauz, které vynesl na světlo Deník, byl například způsob podnikání společnosti Finpomoc.cz.

V květnu loňského roku Deník upozornil na tuto společnost, která systémem promyšlených smluvních pokut připravila své klienty o peníze. Jen dvoudenní zpoždění se splátkou znamená smluvní pokutu ve výši sedminásobku měsíční platby a vypovězení úvěru. Jakmile do dalších deseti dnů neuhradí klient celkovou sumu, připočítá mu Finpomoc.cz další smluvní pokutu ve výši čtrnáctinásobku měsíční platby.

U dvacetitisícového úvěru to znamená první smluvní pokutu 12 600 korun a po deseti dnech dokonce 25 200 korun, k tomu se pak přičte nesplacený zůstatek úvěru. Postačí jen dvoudenní zpoždění u první splátky a z dvaceti tisíc je 45 000 korun. Po deseti dnech si Finpomoc.cz naúčtuje s poplatky celkem 70 200 korun.

Ačkoliv se v té době praktikami společnosti Finpomoc.cz zabývala Policie ČR, ani ta neoslovila Úřad pro ochranu osobních údajů. „Společnost není u našeho úřadu registrována,“ potvrdila tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánková v květnu 2007.

Na podnět reportéra Deníku se úřad začal tímto případem zabývat. Společnosti pak hrozila pokuta do výše deseti milionů korun. Ačkoliv Úřad pro ochranu osobních údajů slíbil písemné stanovisko k vyřešení této věci, ani necelý rok od té doby žádné nezaslal.

Na druhou stranu společnost Finpomoc.cz již deset dnů po tomto oznámení získala plnou registraci u zmíněného úřadu. Ačkoliv byl touto společností v několika tisících případech zjevně porušen zákon. Kauze Finpomoc.cz se bude Deník i nadále věnovat.


SOUBORY KE STAŽENÍ:

Publikace "Dluhová problematika" zdroj: spotrebitelskyudel.cz
Kdo má kapsy plné dlaní? (komiks, pdf) zdroj: spotrebitelskyudel.cz

ODKAZY:

Kampaň společnosti Člověk v tísni „Spotřebitelský úděl“ je reakcí na stále vzrůstající míru předlužení některých skupin obyvatel. Jejím cílem je upozornit na často neuvědomované příčiny a důsledky předluženosti a vyvolat diskusi o možnostech prevence a způsobech řešení tohoto sociálního problému. Vychází přitom ze zkušeností programů terénní sociální práce a výzkumných projektů, které společnost Člověk v tísni realizuje a které identifikovaly předluženost jako jednu z hlavních příčin sociálního vyloučení a překážku integrace sociálně znevýhodněných osob do společnosti.

Autor: Jan Široký

Jaké jsou Vaše zkušenosti s lichvou?

Žádné. Tak to i zůstane!

50 %

Jen v nouzi, nikdy víc.

0 %

Časté a nevím, jak z toho ven.

0 %

Znám lidi, kteří si takto neběhli.

0 %

Jen se děsím, aby se mi to jednou nestalo.

50 %

Hlasovalo: 2

Anketa byla ukončena

Místo události:
23.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
15

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Vokální sdružení Rosex.

Rosex zve na vánoční koncert

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

FBC Liberec přibil Ústí ke dnu extraligy

Liberec - Devět gólů nasypali liberečtí florbalisté hostům z Ústí, kteří kontrovali pěti. Čtyři z pěti gólů hostů vstřeli Kolstrunk, ale to bylo málo. Derby severu tak skončilo jasně pro domácí.

Liberci moravský trip nechutnal, po Zlínu prohrál i v Olomouci

Liberec - Černý moravský víkend prožil Liberec. Bílí Tygři se vrátili z venkovního tripu bez bodu. V pátek prohráli 3:4 ve Zlíně, v neděli pak 1:4 v Olomouci a stále tak figurují před branami play off.

Polovinu extraligy uzavřelo derby. Liberec ho ovládl a je lídrem

Ústí n. L. - Polovinu základní části extraligy volejbalistů uzavřelo ostře sledované severočeské derby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT