"Výrazně tak překračuje epidemický práh, který je stanoven mezi 1600 a 1700 případy," uvedla Balašová. Chřipková epidemie je i v dalších částech republiky. V průměru za celou zem nemocnost za poslední týden stoupla o 11,6 procenta na 1887 případů na 100.000 obyvatel.

Nad epidemický práh se dostaly všechny regiony Libereckého kraje, minulý týden nad touto hranicí bylo jen Liberecko. Nejnižší nemocnost je na Českolipsku, kde je 1697 případů na 100.000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost má Liberecko s 2366 případy, za poslední týden největší nárůst zaznamenali hygienici na Jablonecku. Nemocnost tam stoupla o 37,3 procenta na 2115 případů. "Nárůst nemocnosti je napříč okresy patrný především v dětských věkových kategoriích," uvedla Balašová.

Závažný průběh měla onemocnění v ojedinělých případech. Za poslední týden stoupl v kraji o 16 na 76 počet laboratorně potvrzených případů chřipky, ve všech případech šlo o typ A. "Popsaná situace odpovídá pokračující epidemii akutních respiračních infekcí s významným podílem chřipkového viru," dodala mluvčí.

Hygienici nadále doporučují, aby lidé omezovali návštěvy nemocných. Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, Turnově, Semilech a Jilemnici. Částečný zákaz má i nemocnice ve Frýdlantu, návštěvy nesmí za pacienty na jednotku intenzivní péče a na stanice dlouhodobé ošetřovatelské péče.