Důvod brzkého příchodu chřipky je prostý. Zatímco vloni se lidé chránili kvůli koronaviru a současně tak tímto způsobem bránili i přenosu chřipky, letos tomu tak není a je to znát na aktuálním vývoji. V Libereckém kraji je aktuálně 1481 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost v celé ČR je 1269 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvíc nemocných je v rámci kraje srovnatelně na Liberecku a Českolipsku.

„Přísná protiepidemická opatření během pandemie covid-19, zejména používání roušek a respirátorů, snížila cirkulaci jiných respiračních virů a nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstala po většinu loňské chřipkové sezony na neepidemické úrovni. Letošní situace bude zcela určitě jiná, už nyní dochází k rychlejšímu nárůstu počtu nemocných,“ potvrdila ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová.

Ilustrační foto
Bezpečný region? Mordů v Libereckém kraji je oproti zbytku republiky méně

Hygienici doporučují, aby se lidé proti chřipce očkovali. "V současné době vrcholí období, kdy je vhodné se očkovat proti chřipce. Očkování proti sezonní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost, a současně nejefektivnější způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. Čím více osob je očkováno, tím méně se onemocnění v populaci šíří," vysvětlila Zuzana Balašová z hygienické stanice. Do dvou týdnů po očkování se vytvoří protilátky, které člověka proti onemocnění ochrání po dobu 6 - 12 měsíců.

„Nemohla jsem ani vstát z postele“

S očkováním proti chřipce má dobrou zkušenost rodina Jaroslavy Housové. "Před pár lety se začala každý rok očkovat moje maminka, které je 87 let. Chodila i v době koronaviru a nikdy vážněji nemocná nebyla. Posledních asi pět roků se očkuji také já a přes zimu, když všichni kolem kašlou a prskají, tak já odolávám," popsala Housová. Před tím, než se začala očkovat, trpěla různými respiračními nemocemi častěji. "Rozhodla jsem se k tomu tehdy, když mě chřipka opravdu úplně odrovnala a několik dní jsem nemohla ani vstát z postele," dodala.

Zdravotníci proto doporučují využít možnosti očkování proti chřipce zejména ohroženým skupinám lidí, jimiž jsou těhotné ženy, děti mladší 5 let, senioři a osoby se základním onemocněním, jako je astma, chronické onemocnění srdce a plic či HIV/AIDS.

Osvětová AIDS tramvaj v Liberci. Archivní foto.
Do Liberce přijede speciální tramvaj. Nabídne možnost testování na AIDS

"Současně je vhodné dodržovat nefarmakologická protiepidemická opatření, kam patří zejména efektivní větrání uzavřených prostor, mytí a dezinfekce rukou a užívání ochrany dýchacích cest," poradila hygienička Loosová. V případě, že se příznaky akutního onemocnění dýchacích cest objeví, pak zůstat doma a vyléčit se.