Seznam akcí, které jsou v rámci Chrastavských slavností na tento víkend naplánovány, je úctyhodný. Místní a hosty z blízkého okolí baví nejen pozvané soubory, ale také všichni Chrastaváci, kteří něco umí, dělají a chtějí ukázat.

„Chrastavské slavnosti vznikly před patnácti lety z myšlenky, že tu chybí akce, na které by se lidé sešli a pobavili,“ vzpomíná starosta města Michael Canov. „První ročník pořádala parta nadšenců, pak to převzalo město.“

Pod taktovkou chrastavské radnice a Společenského klubu probíhaly i přípravy na letošní ročník. Vzhledem k tomu, že vstup na všech více než padesát akcí je zdarma, dosáhly celkové náklady na Chrastavské slavnosti 600 000 korun. „Přes osmdesát procent jsme ale získali od sponzorů,“ pochvaluje si starosta.

Sám se nejvíce těšil na páteční koncert pěveckého sboru Iuventus, Gaude! v kostele sv. Vavřince. A samozřejmě na sobotní půlnoční ohňostroj.
Ten ale zdaleka není jediným vrcholem slavností, které mají podle starosty jen jednu vadu na kráse: „Provoz bohužel bude veden i přes jednu stranu náměstí, protože Pobřežní ulice ještě není hotová. Ale zvládneme to,“ věří Canov.

Má dobrý důvod „svým Chrastavákům“ důvěřovat, slavnosti si totiž vzali za své. Orientační klub připravil miniorienťák po městě, chovatelé výstavu drobného zvířectva. Střelnice se otevře všem zájemcům, hasiči už včera otevřeli výstavu „Hasičské modely a hračky“. Pro děti je připravena řada soutěží… Každý přispěl tím, co umí, což je důkaz toho, že tohle město umí žít. „Je to první velká akce po povodni, zasloužíme si ji,“ míní Canov. A má pravdu.