Ten ale strhla velká voda. Včera na místě starého mostu otevřeli nový. A ten je podle starosty Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj) dokonce lepší.

Nejenže jej stavbaři v korytu řeky pevněji ukotvili, navíc jej postavili o něco vyšší, aby na něj ani tisíciletá voda, pokud by přišla, nedosáhla.

„Most je určený jenom pro pěší a jednostopá vozidla, ale v případě nouze by unesl i automobily,” řekl Michael Canov. „Přecházejí tady stovky lidí denně, protože jde o nejkratší spojnici mezi oběma částmi města,” dodal.

Nová lávka přišla na 7 milionů korun s tím, že 90 procent z této sumy uhradilo ministerstvo pro místní rozvoj.

„Zaplať pámbů, že most otevřeli. Chodím tudy každý den a dosud jsem musela řeku obcházet. Je škoda, že nemůžou přes most jezdit i auta,” řekla Kateřina Nováková, mladá maminka, která přes lávku tlačila kočárek.

Most měli stavbaři hotový za 8 měsíců. Jak prozradil Milan Jeřábek, stavbyvedoucí firmy PSVS, hned v počátku prací pohrozila povodeň.

Most ještě nestál a už ho zachraňovali

Řeka se zvedla, strhla lešení, zaplavila bednění a podemlela základy budoucího mostu.

„Zachraňovali jsme sítě, hlavně telefonní kabel, protože co by si město bez telefonu počalo? Řeka nás nakonec zdržela o čtrnáct dní. Nový most je stabilnější než ten starý a měl by hodně vydržet,” poznamenal Milan Jeřábek.

Loňská srpnová povodeň napáchala v Chrastavě jen na městském majetku škody za 180 milionů korun. Jak připomněl starosta Michael Canov, dohromady se všechny škody odhadují zhruba na jednu miliardu. „Mám radost, že se nám podařilo most postavit. Letos chceme stihnout opravit ještě poslední komunikace. Příští rok nás čeká secesní most, veřejné osvětlení a místní rozhlas,” řekl starosta.

Když stoupá voda, lidi pořád trnou

O svůj domov přišlo vloni při povodni v Chrastavě zhruba 20 rodin. Všichni už mají nové bydlení, někteří v městských nájemních bytech, jiní plánují postavit si nový dům.

„Když letos v létě znovu zahrozila velká voda, o půl třetí ráno byli všichni lidé, co blízko řeky bydlí, seřazení u Jeřice. Sledovali, jak voda stoupá. Lidi se bojí pořád a budou se bát do té doby, dokud Povodí Labe nevyčistí koryto. Příští rok by se mělo Povodí pustit do zpevňování břehů,” doplnil Michael Canov.