Měl být chloubou města. Místem, kde se lidé budou setkávat. Z kulturního domu je ale ruina. Hrozí zde i nebezpečí úrazu. Nemovitost se brzy bude bourat.

„Kulturní dům se začal s velkou slávou stavět v osmdesátých letech minulého století. Těsně před dokončením byla stavba v roce 1989. Kolaudace se ale nikdy nedočkala," vysvětluje starosta Chrastavy Michael Canov.

V devadesátých letech město z finančních důvodů budovu prodalo.

„Bylo několik zájemců, zastupitelstvo se tehdy rozhodlo pro Vladimíra Berezniaka z Kazachstánu, mistra světa v řeckořímském zápase," říká Canov.

Nový majitel měl v plánu vytvořit v původně zamýšleném kulturním domě zápasnickou tělocvičnu a okolo malé obchůdky.

Kulturní dům v Chrastavě - interiér

Světoznámý zápasník se ale dostal do finančních potíží a jeho majetek včetně chrastavského kulturního domu získali exekutoři. Nemovitost tak již desítky let chátrá a město nemělo páky, jak tomu zabránit. Nyní přišel se stanoviskem stavební úřad.

„Na základě kontrolní prohlídky a statického posudku, který potvrzuje havarijní stav konstrukce, budeme nuceni vydat nařízení k bezokladnému odstranění stavby. Jelikož není znám pobyt majitele a nedaří se mu doručit pošta, bude stavební úřad nucen nařídit demolici objektu městu Chrastava," řekl TV Chrastava vedoucí Stavebního úřadu Chrastava Martin Janoušek.

Podle starosty města by ke stržení nedokončeného kulturního domu mělo dojít v příštím roce.

Demolice ovšem není levnou záležitostí. Podle předběžných odhadů se v tomto případě dá hovořit o téměř šesti milionech korun.

„Město se samozřejmě bude snažit peníze vymáhat od pana Berezniaka, ale v úspěch moc nevěřím," podotýká Canov.

Jak dále starosta uvádí, rád by potřebné peníze na demolici vzal z fondu solidarity, díky kterému město dostane více jak sedm a půl milionu korun.

Co vznikne na místě nedokončeného kulturního domu, se bude dlouho projednávat. Půjde o složité právní a úřední úkony. Pozemky totiž nepatří městu.

V těsné blízkosti se nachází hasičská zbrojnice. Pozemek, kde nyní ruina stojí, využívali hasiči jako své cvičiště. Jeho obnova se zamlouvá nejen starostovi, ale i samotným obyvatelům města.

„Myslím, že je dobře, že se konečně zbavíme ostudy města. Na místě by měl, dle mého názoru, znovu vzniknout prostor pro naše hasiče,určitě si to zaslouží," míní Jana Nováková, obyvatelka Chrastavy.