Vedení radnice se ji snaží už několik let zbourat, leč neúspěšně. Poslední verdikt dorazil do Chrastavy minulý týden, krajští úředníci v něm říkají, že se nic demolovat nebude.

Majitelem Kováku je podnikatel Radim Urban. Ten vlastní i další kontroverzní nemovitosti v regionu, s médii ale dlouhodobě nekomunikuje. Zbourat Kovák mu městský úřad nařídil už v roce 2014, Urban se ale odvolal k úřadu krajskému a ten rozhodnutí o demolici zamítl. Stejná situace se opakovala i v roce 2015 a 2016, pak už se Chrastava začala obracet na ministerstvo pro místní rozvoj, které už dvakrát krajskému úřadu nařídilo věc projednat znovu.

Na začátku června ale krajský úřad opět rozhodl, že se chrastavské rozhodnutí o demolici ruší. „Pro naplnění podmínek pro odstranění stavby by bylo nutné hovořit o závadném stavu ucelené části stavby, která by představovala významné ohrožení. To podle názoru odvolacího orgánu (liberecký krajský úřad – pozn. red.) zjištěno nebylo,“ konstatoval úřad ve svém nejnovějším rozhodnutí. V něm vychází z teze, že nosnou konstrukci ubytovny tvoří skelet, který nebezpečí nepředstavuje.

„V případě uvolněných okenních rámů, nefunkčního dešťového svodu, odpadlé omítky atd. se jedná o pouze vadné konstrukční prvky,“ dodal úřad. To podle něj k nařízení demolice nestačí. Takový výklad ale považuje starosta Michael Canov za absurdní. „Celá stavba je samozřejmě tvořená z konstrukčních prvků,“ upozornil. K odstranění závad podle něj majitele už několikrát vyzývali, vždy ale neúspěšně.

Chrastava se tak okamžitě obrátila na ministerstvo pro místní rozvoj s dalším podnětem k přezkoumání. Žádá v něm mimo jiné, aby odvolání posuzoval jiný odvolací orgán. Starosta v podnětu naznačuje i možnou podjatost krajských úředníků. Ti totiž ve svém rozhodnutí uvedli, že demolice podle stavebního zákona není jediná možnost, jak může město postupovat. „Nabízí se například možnost jednat s vlastníkem objektu o jeho odkupu a následně s ním naložit ku prospěchu města,“ uvedl krajský úřad.

„Taková poznámka nemá ve správním rozhodnutí co dělat, to stavebnímu úřadu vůbec nepřísluší. Vnímám to jako tlak, že jestli chceme Kovák zbourat, tak máme jedinou šanci – koupit ho. Přes realitní kancelář je ubytovna k prodeji, pokud vím, úplně poprvé,“ řekl Canov.

Kupovat Kovák město podle něj rozhodně neplánuje. „Předpokládám, že s naším podnětem na ministerstvu znovu uspějeme. Zcela jednoznačně ten dům nikdo nekoupí, to by musel být padlý na hlavu. Koupí to jedině ten, komu se vyplatí ho zbourat a postavit tam něco jiného,“ myslí si Canov.

Deník oslovil i realitní makléřku Lucii Bakovou, která má prodej Kováku na starost. „Nějaké zájemce už máme,“ uvedla Baková. Na otázku, zda pro zájemce není problém, že se o možnou demolici budovy stále vede právní spor, odpověděla, že krajský úřad rozhodnutí o demolici zrušil a žádné řízení tak neběží.

Ubytovna svému účelu sloužila do roku 2010, nyní je opuštěná. Podle vedení radnice ale představuje nebezpečí, naposledy tu tamní strážníci řešili incident na konci května, kdy dovnitř neoprávněně vlezli tři školáci.