Začátek stavby silniční přeložky, která by měla ulevit centru Chrastavy od nájezdů nákladních aut, se blíží. Odstartovat by měla již na konci tohoto měsíce.

„Stavba obchvatu Chrastavy už má stavební povolení, což byla dlouhou dobu komplikovaná záležitost. Doufám, že nic dalšího už nebrání čerpání dotací ze strukturálních fondů Evropské unie,“ uvedl včera hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Stavba přeložky, která by měla stát až 200 milionů korun, se dělí na tři etapy. První z nich spolkne 62 milionů a její hlavní částí bude vybudování kruhového objezdu poblíž čerpací stanice u sjezdu z rychlostní komunikace.

Řidiči mohou čekat dopravní potíže

Výstavba okružní křižovatky však podle všeho přinese nepříjemné komplikace pro řidiče.

„Bohužel se nám sešly dvě věci najednou, v současné době totiž na tom samém místě probíhají práce na kanalizaci. Už teď je tam omezená sjízdnost, se začátkem budování kruhového objezdu se situace ještě zhorší,“ připustil potíže chrastavský starosta Michael Canov.

„Zřejmě to vyřešíme nějakou objížďkou a to bude pro řidiče určitě velmi nepříjemné. Nějaké fatální dopravní kolapsy však v Chrastavě snad nenastanou. Není to v centru, ale jen v oblasti směrem k vlakovému nádraží,“ dodal starosta.

Po kruhovém objezdu vznikne v Chrastavě další most přes řeku Jeřici. Silnice pak povede podél řeky až k blízkému autobusovému nádraží. Úprav se dočká také křižovatka na konci Pobřežní ulice, kde řidiči odbočují směrem na Vítkov a Václavice. „Až budou všechny tři etapy hotové, mělo by vzniknout napojení na silnici do Frýdlantu,“ doplnil Michael Canov.

Výstavbu brzdil výkup pozemků

Přeložku chtěla chrastavská radnice vybudovat už před lety, složitá však byla jednání o výkupu pozemků v Pobřežní ulici, která se bude muset rozšířit.

„Problém s výkupem se táhnul dlouhé čtyři roky, bylo to složité, ale nakonec jsme se dohodli. Sice jsme přistoupili na vyšší výkupní cenu, ale na druhou stranu jsem moc rád, že jsme nemuseli přistupovat k takovým institutům jako je vyvlastnění. Už to slovo samo o sobě zní hrozně, to jsme nechtěli,“ poznamenal Canov.

Radnice tedy již vykoupila pozemky nutné pro realizace první a druhé etapy, třetí ještě dořešena není. „Tam by tolik problémů být nemělo, už třeba kvůli tomu, že hlavní budova, která stojí v cestě výstavby a bude se demolovat, patří městu,“ uzavřel starosta města Michael Canov.