„Urgovali jsme opravení špatně upevněných poklopů šachet u kanalizace na třech místech," řekla tehdejší investiční referentka Městského úřadu v Chrastavě Zuzana Halamová.

Nejvyšší soud dal za pravdu Chrastavě.

„Po letech soudních sporů jsme konečně definitivně a nezvratně vymohli po firmě to, co nám za jejich nekvalitní práci náleželo. Sedm milionů na účet města a k tomu Integře nenáleží ani dva miliony, které jsme jí za její nekvalitní práci kdysi pozastavili," uvedl starosta Michael Canov.

S tím, že firma nebude plnit termíny, nikdo nepočítal. Výběrové řízení totiž vyhrála hlavně díky tomu, že ve smlouvě byly vysoké smluvní pokuty. Například právě za prodlení s realizací díla a s odstraněním nedostatků.

Vysoké sankce

„Sankce byly opravdu vysoké, proto jsme nerozuměli jejich jednání, když na opětovné pobídky vůbec nereagovali. Museli jsme proto přistoupit k žalobě," divil se Canov. Podle starosty byly také pokusy o „zametení celé situace pod koberec".

„Integra si tři roky myslela, že jsou v Chrastavě burani, na které firma může kašlat, a smluvní pokuty jsou jen pro smích. Když jsme řekli ne, mysleli si, že mě umlčí 100 tisíci a poté 200 tisíci korunami. Neumlčeli a po devíti letech je tu 25. 9. 2012 a finální definitivní rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání, které jsme úředně obdrželi 10. 10. 2012," uvedl starosta Chrastavy na svém volně přístupném facebookovém profilu.

Společnost se nevyjádřila

Dotčená společnost se k celé věci vyjádřit nechtěla. „K dané situaci vám nemůžu poskytnout žádné bližší informace a kontakt na pana Turka vám nedám," řekla sekretářka ve firmě Integra.

Peníze, které v soudním sporu Chrastava vyhrála, by mohly být na účtu města do několika dnů. Na co získaných více jak sedm milionů korun město použije, rozhodne zastupitelstvo.

„Těším se na tohle hádání zastupitelů. Je příjemné, dohadovat se, na co peníze, se kterými jsme nepočítali, použijeme. Nejvíce ale připadá v úvahu oprava mateřské školky v Revoluční ulici. Konečné slovo ale budou mít zastupitelé," doplnil Canov.