„Finta spočívá v tom, že před samotnou hrou musí hráč zodpovědět nějakou triviální otázku typu „Měla Popelka čtyři oříšky?". Pokusy nasadit kvízomaty bez povolení ministerstva financí do našeho města probíhají právě v těchto dnech," varoval starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).
Provozovatel kvízomaty doprovází listinou, kde je uvedeno, že přístroje nemají nic společného s loterijním zákonem. „Varuji tímto všechny majitele a provozovatele, aby nenaletěli majitelům kvízomatů na tento trik. Přístroje jsou totiž určeny hlavně k hraní – vklad, náhoda a možnost výhry," dodal Canov. Ministerstvo financí (MF) se s nešvarem setkává i v dalších českých městech. „Stát touto aktivitou přichází o nemalé daňové příjmy," uvedl na webu MF ministr financí Andrej Babiš (ANO). „K boji s nelegálním hazardem využijeme veškeré dostupné nástroje," dodal Babiš.
Toto jednání může být posouzeno jako správní delikt či trestný čin. V případě trestného činu hrozí provozovateli trest odnětí svobody v délce až 10 let.
„Provozovatele nelegálního hazardu nehodláme v žádném případě tolerovat, jsme připraveni přitvrdit v jejich postizích," prohlásil Ondřej Závodský, náměstek ministra financí pro oblast hazardu a majetku státu.
V některých chrastavských hospodách už kvízomaty stojí. „Jakmile zjistíme, že jsou v provozu, okamžitě budeme informovat příslušné orgány," uzavřel Canov.