Proud vody odnesl čtyři mosty a sedm lávek, zboural několik domů, další museli později zdemolovat. Ještě dnes jsou ulice ve městě rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most. Naopak v Nádražní ulici se dnes ale už nechce věřit, že tam před rokem voda sahala až do dvou metrů.

„V šibeničním termínu, bezprostředně po povodni, se nám podařilo postavit dva povodňové domky po čtyřech bytech pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou, pro další jsme našli ubytování nebo jsme s nimi vyměnili pozemky za výše položené,“ řekl starosta Michael Canov.

Velmi rychle připravilo město projekty obnovy zničeného městského majetku a požádalo ministerstvo pro místní rozvoj o dotace. „Na některých projektech už se pracuje, jiné zahájíme v nejbližší době,“ poznamenal starosta.

Chrastava byla jedním z měst v Libereckém kraji, které záplavy postihly nejvíce. Symbolem povodní se stal ocelový secesní most z roku 1907, který se zřítil do koryta Jeřice. Z památky, která patřila k nejcennějším ve městě, zůstal na břehu, jako smutné memento, jen jediný sloup osvětlení. Při odstraňování trosek se pak podařilo zachránit i podstatnou část zdobného kovového zábradlí. Tyto prvky chtějí Chrastavští použít na novém mostě, který na místě toho původního plánují postavit.

Most byl původně krajský, stejně jako silnice, na níž leží. Město jej od kraje převzalo do vlastnictví v květnu. „Silnice, a hlavně most jsou pro nás důležité nejen z dopravního hlediska, ale je to i srdeční záležitost,“ vysvětlil Canov. Kraj podle něj na obnovu komunikace neměl, proto se město rozhodlo silnici i s neexistujícím mostem převzít a postarat se o jejich obnovu. Výstavba mostu přijde podle odhadů na 15 milionů korun. Záměr už schválilo ministerstvo, teď musí město nechat zpracovat projekt a vybrat dodavatele. Stavět se bude příští rok.

Zatímco na opravách městského majetku, včetně komunikací, se už od loňska pracuje nebo se stavby chystají, krajské komunikace a koryto řeky Jeřice na rekonstrukci stále čekají. Opraveny zatím byly jen provizorně. „Dost nám to komplikuje život,“ posteskl si starosta. Jedinou velkou stavbou v režii Libereckého kraje, na níž se pracuje, je rekonstrukce Pobřežní ulice. Ta je ale součástí obchvatu města, který má dopravu odvést mimo náměstí.

Akce byla připravena ještě před povodněmi, přispěly na ni evropské fondy, a je druhou etapou obchvatu, který bude stát zhruba čtvrt miliardy korun. Další velké opravy se teprve chystají.