Je nebezpečná a hrozí zřícením. Městu dělá ostudu, protože je tím prvním, co lidé při sjezdu z dálnice do Chrastavy vidí. Řeč je o bývalé ubytovně zvané Kovák. Dům s vymlácenými okny je už pět let prázdný. V lednu 2010 ho opustili poslední nájemníci. V ubytovně byla vadná kanalizace, netekla tam teplá a pak už ani studená voda. V Kováku se tísnilo asi dvě stě lidí, ačkoliv kapacita byla sotva poloviční. Spolu s Člověkem v tísni zajistila radnice všem náhradní ubytování. Majitel ubytovny, podnikatel Radim Urban, se o to nestaral.

„Před více než rokem vydal stavební úřad v Chrastavě na základě posudků od statiků rozhodnutí o demolici Kováku. Bohužel, majitel objektu se proti tomu odvolal," popisuje situaci starosta Michael Canov. Dokumentace pak přešla na Krajský úřad, odbor územního plánování a stavebního řádu. Ani odtamtud ale nepřišla do Chrastavy příznivá zpráva. „Krajský úřad rozhodl, že ten objekt ještě není v tak dezolátním stavu, aby se musel bourat. Ale podle mě nezvážili jednu věc, která se teď v cizině hodně prosazuje. A to je to, že tam se demoliční výměry dávají nejen na objekty, které hrozí zřícením, ale i na ty, u kterých je jasné, že budou opuštěné a nic se s nimi nebude dít, než jen to, že budou pozvolna chátrat," přemítá Canov s tím, že chrastavský stavební úřad teď věc znovu přezkoumává.

Majitel Kováku Radim Urban s radnicí ani médii příliš nekomunikuje. V současné době je navíc už delší dobu v zahraničí. Před časem do Chrastavy vzkázal, že Kovák není žádná ruina a že ji chce dál využít pro stavbu bytů. Od té doby ale uplynul skoro rok a nic se neděje. Kovák sloužil do poloviny 90. let jako internát pro učně z podniku Elitex. Firma ho pak prodala. Objekt chtěla získat Technická univerzita jako koleje pro studenty, přednost ale dostal soukromý podnikatel.