Jak už Deník informoval, chrastavští zastupitelé v září sice schválili vyhlášku, která od ledna výrazně omezí počet heren, Státní dozor Ministerstva financí však následně naznačil, že města sice mohou zamést s výherními automaty, ale nikoli s takzvanými videoterminály.

„Státní dozor hanebným způsobem podvedl obce v celé republice. Vydal sice rozhodnutí, že od 1. června nevydá bez souhlasu obcí žádné povolení na videoterminály, předtím však obeslal všechny provozovatele, kde je na to dopředu upozornil, a pak stihnul vydat desetitisíce povolení na 10 let,“ říká starosta.

Starosta: Vyhrajeme!

Tím podle Canova Státní dozor mnohonásobně porušil zákon. V praxi takové rozhodnutí znamená, že v Chrastavě dostalo povolení celkem 13 videoterminálů. Cílem starosty je teď dostat celý spor k Ústavnímu soudu. „Jsem přesvědčen, že tam vyhrajeme a s videoterminály bude nejen v Chrastavě ámen. Obávám se však, že Ministerstvo vnitra zvolí zdržovací taktiku a všechno se potáhne třeba rok,“ podotýká Michael Canov.

Chrastavský starosta podal i stížnost na Státní dozor. Její výsledek ještě známý není, ale po jejím podání již ministr financí odvolal ředitelku Státního dozoru, což by mohlo naznačovat, že právo je skutečně na straně obcí, v tomto případě města Chrastava. Jisté je, že situace s nadměrným počtem heren a automatů se od ledna v Chrastavě zlepší. Videoterminály by totiž měly fungovat pouze ve čtyřech hernách.

Hydře naroste další hlava

Canov se s takovým stavem ale odmítá spokojit. „Kladně vyřízená stížnost je spíše jen snem, protože ji řeší samotné ministerstvo. A i kdybychom uspěli, hydře jen odpadne jedna hlava a naroste další. Chce to přímý zásah do srdce. A to lze jedině soudem, který rozhodne, že vlastně videoterminály jsou ze zákona také výherními hracími přístroji,“ dodává starosta. Zastupitelstvo města dokonce před týdnem schválilo další vyhlášku, která zakazuje videoterminály a neuznává povolení vydaná Ministerstvem financí.

Oslovení chrastavští obyvatelé by také byli rádi, kdyby herny z centru města zmizely. „Už jsem slyšela, že v Lidovém domě herna zůstane. Je to hrůza, kromě mě sympatizují se starostou v jeho boji proti hernám všichni chrastavští učitelé,“ vyjádřila se v anketě jedna z chrastavských učitelek, Hana Šnýdlová.