Přetíženému centru města, kde je od loňských povodní doprava značně komplikovaná a tvoří se tam kolony, se ale významně uleví, řekl dnes chrastavský starosta Michael Canov.

Výrazné zklidnění dopravy čeká také Bílý Kostel a Václavice, kudy vedla objížďka pro kamiony jedoucí do Chrastavy a z Chrastavy. Nyní tam budou jezdit jen ve směru z Chrastavy, opačný směr povede právě Pobřežní ulicí. Jejím otevřením se zklidní také provoz na provizorním mostu přes Jeřici, po němž je vedena osobní a autobusová doprava a jezdit tudy mohou i nákladní auta do 7,5 tuny. I na mostě bude provoz už jen v jednom směru a ten druhý půjde Pobřežní ulicí stejně jako kamiony. Nejpozději v listopadu by už měla být Pobřežní ulice průjezdná obousměrně.

Rekonstrukce Pobřežní ulice je součástí druhé etapy přeložky krajské silnice druhé třídy 592, která má v budoucnu odvést dopravu v šestitisícovém městě mimo centrum. Práce začaly v roce 2009 první etapou, ta druhá měla začít až letos. Vše ale paradoxně urychlily ničivé povodně, které loni v srpnu Chrastavu zasáhly. Pobřežní silnice byla natolik zničená, že musela být pro dopravu uzavřena, a práce proto začaly ještě loni bezprostředně po povodních. "Voda dokonce stavbařům zjednodušila práci, když odnesla lávku, kterou měli strhnout a nahradit novou," poznamenal Canov.

Oprava Pobřežní ulice přijde na 55 milionů korun a je spolufinancována z evropských fondů. Dalších pět milionů přidalo město na nové chodníky a výkupy pozemků a také ČEZ, který financoval přeložku vedení. V Chrastavě doufají, že na stavbu co nejdříve naváže třetí etapa, která by měla dokončit průtah městem a zajistit lepší napojení směrem na Frýdlant. "Pro kraj je to priorita, připravujeme žádost o dotaci z regionálního operačního programu na její dokončení," řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Město se už na třetí etapu připravilo - vykoupilo potřebné pozemky a nemovitosti za osm milionů korun.

Chrastava byla jedním z měst v Libereckém kraji, které záplavy postihly nejvíce. Tisíciletá voda, která loni v srpnu město zasáhla, způsobila jen na obecním majetku škody za 180 milionů korun. Proud vody odnesl čtyři mosty a sedm lávek, zboural několik domů, další museli později zdemolovat. Ještě dnes jsou ulice ve městě rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most. "Máme ve městě rozestavěno 38 akcí za asi 130 milionů korun, zhruba polovina z nich by měla být do zimy dokončena, další budou pokračovat ještě na jaře," řekl Canov.