O záměru prodeje střediska se přitom radnice dozvěděla náhodou – z nabídky realitní kanceláře, která budovu střediska z roku 1924 prodávala za 8,5 milionu korun. Nákup střediska schválilo chrastavské zastupitelstvo tento týden. Jednomyslně. „Byla to pro nás jednoznačná priorita,“ zhodnotil přístup zastupitelů starosta Michael Canov.

Panovaly totiž obavy, že pokud by se středisko dostalo do soukromých rukou, nový majitel by už nemusel obnovit smlouvy lékařům. Město už tak zápolí s jejich nedostatkem. „Citelně tu chybí například pediatr,“ konstatoval Canov.

„Myslím, že je to jediné rozumné řešení, a smekám, že do toho město šlo,“ ocenil akt obvodní lékař Josef Kubínek, jeden z těch, který má ve středisku svou praxi.

Rádi jsou také pacienti. „Dozvěděla jsem se o tom až od vás, ale jsem moc ráda, že to město udělalo. Nedovedu si představit, že bychom přišli o středisko. Už tak tu máme s doktory problém. Když skončil zubař, museli jsme hledat náhradu v Liberci, než se to vyřešilo,“ uvedla obyvatelka Chrastavy Jiřina.

Nákupem to nekončí, jsou třeba stavební úpravy

Nákup střediska byl však pro chrastavskou radnici jen prvním krokem. Jak lékaři, kteří tu ordinují, tak i pacienti čekají, co bude dál. Téměř sto let stará budova potřebuje zateplení. Topení pro ordinace obstarává kotel na uhlí. Co ale chrastavské nejvíc trápí, jsou schody. Objekt totiž nemá výtah.

„V Chrastavě se hodně změnilo k lepšímu, ale myslíme si, že zdravotní středisko, které bude přizpůsobeno i pro imobilní spoluobčany, tady stále chybí,“ upozornil už před pěti lety na Facobooku jeden z obyvatel města. Právě venkovní výtah bude prvním krokem, kterým chce město zdravotní služby ve městě vylepšit.

Za nákup už z obecní kasy zaplatilo, teď čeká, až bude transakce stvrzena. „Hned druhý den po schválení zastupitelstvem byla podepsána smlouva, kupní cena zaplacena a podán návrh na vklad na katastr nemovitostí. Během léta tak přejde budova do vlastnictví města i de iure,“ popsal starosta Canov.

Pak mohou odstartovat stavební úpravy. „Výtah chceme vybudovat ještě letos. Rád bych, aby ho lidé dostali jako vánoční dárek nebo nejpozději z kraje příštího roku,“ dodal Canov.

Výtah vyjde městskou kasu na zhruba dva miliony a konečná to rozhodně není. Středisko čekají investice v řádech desítek milionů korun. Kromě nezbytných stavebních úprav a modernizace téměř stoleté budovy by město rádo rozšířilo počet lékařů. „Jsou tu prostory, které by se daly využít. Rádi bychom rozšířili počet ordinačních dnů gynekologie a přivítali bychom i dalšího zubaře,“ zmínil Canov. Středisko totiž nevyužívají pouze Chrastavští, ale i obyvatelé nedalekého Bílého Kostela a Nové Vsi.