Nekonečný příběh připomíná boj města Chrastava s výherními automaty a videoterminály. Nejprve se zdálo, že se postup severočeského městečka stane příkladem pro celou republiku, jak se vypořádat s tímto byznysem. Nakonec je ale všechno jinak.

Chystaná novela loterijního zákona totiž pravděpodobně zavede videoterminály pod rozhodovací pravomoc ministerstva financí. Města a obce, které tato zařízení na svém území nebudou chtít, mají smůlu.

„V pozměňovacím návrhu novely je odstavec, který výslovně uvádí, že obec, na jejímž území má být loteria provozována, není účastníkem řízení o vydání povolení. To znamená, že ministerstvo se nás již nebude ani dotazovat a ptát se na náš názor,“ říká starosta Chrastavy Michael Canov. Právě on chtěl několikatisícové město vyčistit od až příliš velkého množství heren. A i když by se zdálo, že proti rozhodnutí zákonodárců a proti silnému lobbingu provozovatelů hazardu nemůže uspět, nevzdává se.

Podle pozměněné novely totiž existuje pro obce ještě jedna naděje. Obec bude mít totiž možnost zakázat vyhláškou veškeré automaty a nikde nebude moci být ani jediná výjimka.

„Autoři pozměněné novely se určitě spoléhají na to, že na takovou prohibici si města netroufnou. Ale i zde si pro všechny případy dali do přechodných ustanovení, že stará povolení na videoterminály platí do roku 2020. Za sebe však mohu říci, že udělám vše proto, aby v Chrastavě takováto vyhláška přijata byla,“ staví se do bojovné pozice starosta.

Většina obyvatel Chrastavy stojí na straně svého starosty, alespoň podle rychlého průzkumu Libereckého deníku. „Je velmi smutné, že zanikají mnohé místní obchody a restaurace a místo nich vznikají herny. Je jich tady až moc,“ vyjadřuje pocity mnoha Chrastavanů pětapadesátiletá Miroslava.
Chrastavské zastupitelstvo nejprve vloni schválilo vyhlášku, která dramaticky omezila počet heren ve městě.

Ministerstvo financí ale nakonec rozhodlo, že města mohou zrušit výherní automaty, ale nikoli videoterminály. Chrastavě pak nepomohla ani kompetenční žaloba u Nejvyššího správního soudu.

Obce, které se snaží hazard ze svého území vymýtit, si na výklad ministerstva financí dlouhodobě stěžují. Tvrdí, že když zakážou hernu s výherními automaty, okamžitě se na tomtéž místě objeví videoterminály.