Vůbec poprvé bude představeno dílo chrastavského rodáka Josefa Führicha (1800 – 1876) na samostatné výstavě. Premiéra se uskuteční v liberecké galerii Lázně od 19. června do 14. září. „Tento malíř, který odešel nejdříve do Říma a potom se usadil ve Vídni, se těšil v Rakousku veliké pozornosti. Byl mu udělen šlechtický titul, stal se profesorem Akademie a je dosud považován za největšího malíře nábožensko-monumentální malby 19. století. U nás tomu tak ale dosud není," řekla kurátorka výstavy Markéta Kroupová z liberecké galerie.

Führich byl nejdříve nepohodlný, protože mluvil německy a pro Národní obrození se jeho osobnost absolutně nehodila. „Byl řazen mezi Němce. Tak byl setrvačně vnímán dlouhá desetiletí. V komunistické éře se stal nepohodlným zase kvůli náboženským námětům, které maloval. Nyní tedy dochází k rehabilitaci tohoto malíře v českém prostředí," doplnila Kroupová.

Výstava, kterou připravila Pavla Machalíková z Ústavu dějin umění bude výjimečná i proto, že se podařilo zajistit obrazy ze zahraničí. Díla zapůjčili potomci Josefa Führicha i Provincie rakouských jesuitů. Na výstavě bude k vidění přes 20 obrazů a přes 100 kreseb a grafik.