Jako by to bylo domluvené. Liberec už své náměstí před historickou budovou radnice upravuje a chce do něj vrátit slavnou Neptunovu kašnu. Stejně tak ve Frýdlantu doslova před pár dny začala dlouho připravovaná rekonstrukce náměstí Tomáše G. Masaryka.
A Dolní náměstí v Hrádku nad Nisou se svého zkrášlení dočká zanedlouho. Pozadu teď nechce zůstat ani další významné město na Liberecku, a sice Chrastava.
V květnu tam odstartují práce na tamním náměstí 1. máje. Jeho dominanta – historická kašna – prokoukne díky zadláždění a restaurátorským pracím.
„Úpravy centrální části náměstí budou zahrnovat celkovou revitalizaci okolí kašny i samotného restaurování této památky,“ přiblížil chystané úpravy Jakub Dvořák z chrastavského Městského úřadu.
Na počátku května dojde nejprve k regeneraci zeleně. Místní pracovníci nejprve vykácí pět dožilých javorů a nahradí je novými již vzrostlými stromy stejného druhu. V červnu a červenci se pak zadláždí celé okolí kašny, celkem asi 150 metrů čtverečních.
Třetí etapa, zahrnující restaurátorské práce na obnově historické kašny, bude probíhat současně se zadlážděním. „Celou památku očistíme a zbavíme mechu. Po obvodu kašny položíme novou pískovcovou dlažbu a celý vnitřní prostor kašny bude izolován olověným plechem. Kašna se dočká biocidní ochrany a ošetření všech kovových prvků,“ vysvětlil Dvořák.
Kašna je památkově chráněná, tudíž všechny práce budou probíhat pod dohledem památkářů. Na projekt restaurování kašny Chrastava podala žádost o dotaci z Fondu mikroprojektů Cíl 3 (ČR-Polsko) v Euroregionu Nisa. Právě dotace je pro uskutečnění zamýšlené obnovy kašny životně důležitá.
Zatímco v Hrádku nad Nisou a Chrastavě úpravy ještě neodstartovaly, v Liberci a Frýdlantu jsou v plném proudu. Ve městě pod Ještědem by mělo být hotovo v srpnu, ve Frýdlantu bude nové náměstí k dispozici v září.