O dlouhodobě prázdné a nevyužívané nádraží přitom projevila zájem obec Chotyně, jejíž starostka Jana Mlejnecká by zde ráda viděla klubovnu pro místní skauty. Nádraží by si podle ní obec chtěla dlouhodobě pronajmout. Mluvčí Správy železnic Nela Friebová už ale před časem informovala, že převod budovy není možný. „A to proto, že budova je součástí provozované dopravní cesty,“ vysvětlila Friebová. Železničáři podle ní plánují zbourat zděnou část nádraží, zachována by měla být jen dřevěná čekárna.

Chtějí zapsat budovu mezi památky

Cestu, jak bourání zabránit, teď Chotynští vidí skrze památkovou ochranu. „Obec Chotyně a Liberecký kraj navrhnou zapsání nádraží do seznamu kulturních památek,“ avizoval po jednání se zástupci železničářů hejtman Martin Půta.

V neděli byla navíc spuštěna petice adresovaná kromě Správy železnic i ministerstvu dopravy. Do čtvrtka podepsalo výzvu k záchraně budovy zhruba 250 lidí. Podle iniciátorky petice Michaly Markové ji budou moci lidé podepsat i v papírové podobě. „Od příštího týdne bude na obecním úřadě v Chotyni a v Liberci v knihkupectví u Fryče. O dalších místech budeme informovat na naší facebookové stránce Nádraží Chotyně,“ popsala Marková, která se o osud stanice začala zajímat poté, co se o plánech správců železnic na podzim dozvěděla.

Podle Markové je nádražní budova dominantou obce, kterou je nezbytné zachránit. „Zakládáme i spolek a plánujeme uspořádání akcí, které by k nádraží připoutaly pozornost, například společný úklid jeho přístupné části,“ dodala.