„Silnice první a druhé třídy zvládáme, i když neustávající sněžení odklízení dost komplikuje. A máme samozřejmě své priority stanovené schváleným operačním plánem, takže například silnice třetí třídy jsou v některých lokalitách v horším stavu,“ konstatoval Ladislav Šimerda z Technických služeb města Liberce (TSML).

Nejhorší situace panuje na chodnících. Pracovníci TSML je zatím odklízejí ručně. „Ruční práce jsme výrazně posílili. Nahrnuté sněhové bariéry ale stále rostou a pravděpodobně je budeme muset začít hromadně odvážet, což je samozřejmě otázka vysokých nákladů,“ poznamenal Ladislav Šimerda.

Lidé například z Hanychova si stěžují na to, že komunikace jsou tam v daleko horším stavu než v centru města, což někteří přikládají na účet lyžařského šampionátu. „Stačí se podívat, jak to vypadá kolem radnice a vůbec v centru města, a jak u nás,“ komentoval Jiří Bradáč.

Technické služby sice mají po dobu konání mistrovství zvláštní režim, odmítají ale tvrzení, že by se některé městské části neodklízely právě na úkor šampionátu. „Priority máme stanovené vždy tam, kde se pohybuje nejvíc lidí, bez ohledu na to, jestli je v Liberci nějaké mistrovství nebo ne. Odklízení komplikuje velký spad sněhu a ne konání šampionátu,“ reagoval Ladislav Šimerda.

Kvůli sněhu má problémy také Dopravní podnik města Liberce (DPML). Autobusy i tramvaje mívají v těchto dnech zpoždění. „Za normálních okolností by nebyla stávající situace nijak neobvyklá, v souvislosti s mistrovstvím je to ale složitější. Doprava je frekventovanější a silničáři se soustředí i na jiná místa než jindy, i když v rámci možností dělají co mohou,“ řekl Deníku Ludvík Lavička, provozní ředitel DPML.

Výraznější problémy související se sněhem se podle něj zatím neobjevily. V úterý krátce před 21. hodinou sice v Proseči vykolejila tramvaj, sníh byl ale v tomto případě pouze vedlejším viníkem. „Sníh tam sice mohl sehrát roli, chyba však byla na straně řidiče,“ komentoval Ludvík Lavička.