Lidem, kteří míří z pěší zóny v Pražské ulici k Paláci Dunaj na Soukenném náměstí, už nebudou křížit cestu auta. Vedení města Liberce rozšíří totiž na náměstí pěší zónu. Místní motoristé, kteří jsou zvyklí Soukenným náměstím projíždět ulicí Revoluční do Barvířské nebo Široké, budou muset na tuto zkratku zapomenout.

„Liberec bývá ve špičce už teď hodně ucpaný. Tím, že se Soukenné náměstí pro motoristy uzavře, zvýší se provoz na vedlejších silnicích,“ podotkl Luděk Petříček, jeden z řidičů.

Ulice Revoluční se stane sice obousměrnou, leč slepou, protože ji u Soukenného náměstí přehradí pevné zábrany. Kvůli zásobování město nechá v prostoru mezi palácem Dunaj a obchodem Camelia vybudovat otočku pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny.

Pěší zóna by měla být hotová v září

Stavební úpravy by na náměstí měly podle primátora Jiřího Kittnera (ODS) začít na přelomu června a července. Zhruba od září až října by měla být pěší zóna hotová.

„Pěší zóna se rozšíří i na západní straně náměstí, před restauraci Potrefená husa, kde zůstane jen parkovací místo pro invalidy a zásobování,“ uvedl primátor.

Pražskou ulicí projde směrem na Soukenné náměstí denně několik tisíc lidí. Při přecházení Revoluční ale musejí dávat pozor na projíždějící auta. Chodcům se tedy v tomto místě uleví.

„Těším se na to, až bude náměstí předělané a nebudou tudy jezdit auta. Bude zde větší klid a náměstí se stane skutečným dolním centrem města,“ zhodnotil změnu Martin Perkner z Liberce.

Připravované úpravy přinesou podle policistů větší bezpečnost chodcům. „Nevzpomínám si, že by zde v poslední době došlo ke kolizi auta s chodcem. Je tu omezená rychlost, motoristé projíždějí náměstím opatrně. Jde ale o místo, kterým procházejí denně tisíce lidí. Až se náměstí promění v pěší zónu, bude tu větší klid a chodci budou v bezpečí,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství státní policie Vlasta Suchánková.

Ke zklidnění dopravy přispěje podle vedení města i zavedení jednosměrného provozu z ulice Široké směrem do Barvířské. Vozům, které zásobují místní obchody, bude umožněn stejný výjezd z Pražské ulice jako doposud.

„Hosté k nám chodí pěšky, před restaurací neparkují. Myslím tedy, že se nás proměna náměstí moc nedotkne. V létě jsou ale lidé zvyklí u nás sedět venku na zahrádce, může někoho stavební ruch odradit,“ podotkla servírka Lucie Mičíková z Café Restaurant Sluneční zahrada.