Dříve se občan mohl při rozhodování o nákupu lihovin a jejich původu orientovat pouze podle toho, zda je láhev označena či neoznačena kontrolní páskou, zda je kontrolní páska nepoškozená, jak je přilepená apod. Přidanou hodnotou je údaj zjištěný přes QR kód. Pro přečtení QR kódu a získání informací je potřeba:

1. „Chytrý" mobilní telefon.

2. Aplikace pro čtení QR kódů.

3. Přístup k internetu z mobilního telefonu.

„Nové kontrolní pásky na lihovinách užívané od 1. 12. 2013 přináší pro spotřebitele možnost ověřit si některé údaje o kupovaném alkoholu pomocí aplikace ke čtení QR kódu, který nová kontrolní páska obsahuje," uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Po načtení QR kódu ho aplikace mobilního telefonu rozkóduje a automaticky spustí webový prohlížeč. V následujícím kroku webový prohlížeč otevře internetovou stránku Celní správy ČR do místa s informacemi o údajích k načítané kontrolní pásce.

V platnosti zůstávají i původní kontrolní pásky bez QR kódu s datem výroby před 1. prosincem loňského roku.

Nový zákon o povinném značení lihu od loňského 1. prosince omezil spotřebitelské balení na nádobu do obsahu maximálně 3 litrů. Nádoby od jednoho do tří litrů musí být navíc vyrobeny ze skla (popř. kameniny apod.), nikoliv z plastu. Podle Nejedlého jde o opatření vynucené nechvalně známou lihovou aférou.

Více informací ke kontrolním páskám na www.celnisprava.cz.

Nejedlý dodal: „Zakomponování QR kódu do kontrolní pásky bylo zvoleno jako jeden z ochranných prvků. Zároveň má sloužit k usnadnění kontroly pro správce daně. Přidanými hodnotami nové kontrolní pásky s QR kódem a aplikace na internetových stránkách celní správy je možnost snadnějšího přístupu k omezenému množství informací i pro veřejnost. Správce daně získá přes QR kód daleko větší množství údajů.

Veřejnost si rovněž může pomocí QR kódu rychleji ověřit, zda použitá kontrolní páska je platná či neplatná a současně získat i informace o osobě oprávněné lihoviny značit."