Jejich kandidátku do komunálních voleb v Liberci totiž tvoří zástupci dvaadvaceti neziskových organizací a sdružení, včetně třeba lidí z místních osadních výborů. Polovina míst na kandidátce přitom patří ženám.

Uzavřené smlouvy města prověříme

„Jedinou stranou, se kterou se zcela jistě po volbách nespojíme do jedné koalice, je ODS. Nemohli bychom pak plnit to, co chceme, koalice s ODS by nám svazovala ruce,“ zdůraznil lídr kandidátky, opoziční zastupitel za Stranu zelených Jan Korytář s tím, že jejich hlavním cílem po volbách bude prověřit mnohé smlouvy a závazky města, uzavřené v minulém období.

„Chceme zpřetrhat pavučinu klientelismu v Liberci, jejímž výsledkem jsou obchodní centra ve středu města a megalomanské stavby,“ dodal.

Podle dvojky na kandidátce, opoziční zastupitelky za zelené Květy Morávkové, o mnoha chystaných krocích města se lidé kolikrát ani předem nedozví. Na úřední desce bývají důležité informace schované pod méně závažnými.

Veřejné zakázky někteří vzdávají

„Rádi bychom třeba veřejné zakázky otevřeli všem podnikatelům. Stává se, že mnohé firmy ani nejdou do výběrových řízení, protože vědí, že jsou předem rozhodnutá,“ podotkla Květa Morávková.

K tomu doplnil Josef Šedlbauer, trojka na kandidátce Změny pro Liberec, že se jejich sdružení bude snažit zapojovat do dění ve městě co nejvíc občanů, a to nejen tím, že se jim více otevře zpravodaj radnice. „Všechny změny, které město plánuje v určité čtvrti, by se měly předem projednávat s lidmi, co tam žijí. Například přes internet nebo formou veřejných debat. Občané by se měli předem vyjadřovat třeba k tomu, co město chystá u nich postavit,“ řekl Josef Šedlbauer.

Vedení města se podle Květy Morávkové ani neradí s odbornými komisemi, které pracují při zastupitelstvu. Komise pro rozvoj se nesešla od května loňského roku.

„Rada se neptá komise na názor, na komise nechodí ani občané, kteří by zde mohli přinášet své námitky nebo náměty,“ vysvětlila Květa Morávková. S Janem Korytářem se chystá příští týden na zasedání libereckých zastupitelů zvednout ruku proti prodeji zdejšího letiště. „Tak důležité rozhodnutí, jakým je prodej majetku za více než 100 milionů, se nemělo nechávat na poslední zastupitelstvo,“ namítal Jan Korytář.