„V současnosti mnoho nových majitelů zjišťuje, že nejsou typickými chalupáři, popřípadě že náklady na provoz a údržbu jsou příliš velké, a snaží se rekreační nemovitost nabídnout k prodeji,“ popsal situaci realitní makléř Radek Farkaš z Re/Max Gold s tím, že je budou muset zlevnit, aby je prodali.

Klasickou chalupu mnozí vyměnili za apartmán a stávající majitelé chalup si uvědomují, že v nemovitosti mají dlouhodobě uložené peníze. „Takže vidíme trend, kdy chalupa nebo apartmán slouží jako investiční nástroj, kdy se i nadále využívá k rekreaci a zároveň k pronájmu,“ upřesnil Farkaš.

Chris Norman.
Britská rocková legenda Chris Norman láká na Benátskou. Dorazí i Rybičky 48

Podle regionálního ředitele M&M reality Jiřího Končáka se část populace chat zbavuje z důvodu ekonomické náročnosti. Sám současnou situaci rozdělil do dvou kategorií. Do té první patří klientela, která si chce dopřát relax v Česku. „V druhé skupině jsou ti, kdo rekreační nemovitost zdědili nebo ji nabyli před aktuální situací, a chaty či chalupy teď prodávají, zejména aby udrželi vlastní bydlení a získali i nějakou finanční rezervu,“ osvětlil.

Chalupu v Českém Dubu zdědila po rodičích před lety i Jana z Liberce. Spolu s manželem se věnují jejímu zvelebování a už dostali několik nabídek od zájemců na odkup. „Rozhodli jsme se chalupu si nechat. Přispěla k tomu i epidemie koronaviru,“ svěřila se majitelka.

Zbavují se zbytných věcí

Zatímco v době covidových uzávěr byly chaty útočištěm, kde Češi zapomínali na starosti všedních dnů kolem, dnes jim vrásky na čele spíš přidělávají, a tak je někdy raději prodávají. „V době krize je docela přirozené, že se zbavujeme zbytných věcí, abychom ušetřili a nepřišli o životní standard,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Členové Jizersko-ještědského horského spolku dosud v oblasti rašeliniště Jizery vybudovali několik stovek dřevěných hrázek pro zvýšení a stabilizaci hladiny podzemní vody.
Lepší zadržování vody. Spolek vrací rezervaci Rašeliniště Jizery původní tvář

V Libereckém kraji je zvýšený zájem o rekreační nemovitosti ve vyhlášených horských lokalitách jako Harrachov či Benecko. V Jizerských horách se zájem soustřeďuje na Bedřichov a Tanvaldský Špičák. Dlouhodobě lidé poptávají chalupy v Českém ráji. 

„V Jizerských horách jsou ceny apartmánů nižší a pohybují se v rozmezí 100 až 150 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny chalup se pohybují od nižších milionů korun po desítky za opravdu luxusní rekreační nemovitosti,“ informoval Farkaš.

Podle Končáka lidé v kraji hledají vše od chatiček v zahrádkářských osadách až po luxusní sídla. „Nyní se zde zrovna rozprodal projekt, kde jednotlivé chalupy přesahovaly hodnotu 10 milionů korun,“ dodal.