Proto policie chaty pravidelně kontroluje, a to v celém kraji. Letos také v rámci celorepublikového projektu „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i sousedům“. Skupinka devíti policistů včetně psovoda ve čtvrtek vyrazila na kontrolu rekreačních zařízení v Bedřichově a na Smržovce. Policisté vyzkoušeli, zda jsou chaty a chalupy správně zabezpečené a zda nejeví známky poškození.

„V případě, že bychom zjistili, že byl rekreační objekt vykraden, vyrozumíme majitele chaty. Už jen z toho důvodu, že kontrolu vnitřní části nemůžeme provést bez jeho účasti,“ vysvětlil na místě nadporučík a vedoucí oddělení v Jablonci ve Mšeně Lukáš Ruth. „Ostatně proto máme s sebou také služebního psa, kterého v případě podezření, že se uvnitř nachází pachatel, můžeme vpustit dovnitř.“ dodal.

Pokud pes uvnitř začne štěkat, je to pro policistu znamení, že tam zloděj opravdu je. „V případě, že pachatel začne utíkat, pes se použije, aby ho zadržel nebo aby ho vystopoval,“ doplnil psovod Michal Linke. Jak uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová, včerejší kontrola nezjistila žádné poškození ani vloupání do rekreačních zařízení.

Ne vždy však mají majitelé chat a rekreanti takové štěstí. „Babička má chalupu a vykradli ji asi třikrát,“ zavzpomínala Markéta Dočekalová. „Nasadili jsme mříže a neprůsvitné závěsy ve dvojitých oknech a u záchodového okénka. Zejména tudy do chalupy zloději lezli. Také doporučuji dávat co nejméně lákavých předmětů v okolí chalupy,“ dodala Dočekalová.

Policisté rekreační objekty kontrolují namátkově dle sezóny, zejména ve všední dny v zimním období. O víkendu najíždějí rekreanti a ti pak právě mnohdy řeší nepříjemnosti v podobě poškození chaty a odcizení majetku. „V lednu tohoto roku jsme zaznamenali šest vloupání do rekreačních objektů. V minulém roce za stejnou dobu o čtyři více. Celkem jsme v roce 2018 řešili 40 vloupání či poškození chatek,“ vypočítala Sochorová.