„Dlouho jsme přemýšleli, co by v dlouho nevyužívané mlékárně mohlo být, aby to mělo smysl a dům fungoval. Měli jsme několik nápadů, ale jako nejlepší se ukázal vznik multifunkčního komunitního centra, jehož součástí bude spousta prostor pro cvičení, prezentaci kultury, akce pro školy a také knihovna, která je teď v provizorních prostorách na kraji města. Díky tomuto projektu by se vrátila zpátky do centra, kam patří,“ řekl místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Podle něj není Frýdlant tak malým městem, aby si nezasloužil mít v centru podobné multifunkční zařízení.

„Objekt čp. 45, tedy bývalou mlékárnu, získalo město v roce 2006 jako zbytkovou záležitost, vykoupilo ho díky iniciativě tajemnice úřadu Veroniky Bubeníčkové při soudní dražbě. V minulém volebním období došlo ke shodě, že by se z objektu mělo stát multifunkční centrum, ve kterém bude knihovna, komunitní prostory pro spolkovou či zájmovou činnost, nebo krátkodobé ubytování například pro účinkující na městských akcích,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Vloni proto nechalo město vypracovat u architekta Vladimíra Baldy architektonickou studii využití budovy.

Děti ve školce. Ilustrační snímek
Ve Frýdlantu otevřou novou třídu pro předškoláky. Reagují na nedostatek míst

Studie musela zohlednit skutečnost, že dům stojí v záplavové oblasti řeky Smědé, a tak se například v suterénu s přílišnou přestavbou nepočítá a poslouží zejména jako sklady.

„Přízemí má být vyhrazené provozu knihovny. Za vstupními dveřmi by měl vzniknout otevřený prostor, provozně rozdělený na dvě poloviny. Část knihovny s okny do ulice by sloužila knihovně pro dospělé, druhá polovina orientovaná do dvora pak knihovně pro děti a mládež,“ popsala vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu frýdlantské radnice Iva Beranová.

„Těším se, že městská knihovna bude v důstojných, moderních a krásných prostorách a bude naplňovat standardy knihovny odpovídající sedmitisícovému městu s dvěma středními školami,“ doplnila Beranová. V roce 2010 totiž tehdejší knihovnu na náměstí T. G. Masaryka vyplavila povodeň, knihovna musela být přestěhována a dodnes je provizorně provozována v malých a nevyhovujících prostorách základní školy v Bělíkově ulici.Bývalá mlékárna v centru Frýdlantu se promění v centrum s knihovnou, klubovnami i společenským sálem.Bývalá mlékárna v centru Frýdlantu se promění v centrum s knihovnou, klubovnami i společenským sálem.Zdroj: Vizualizace: architekt Vladimír Balda

Podlaží nad knihovnou má podle studie sloužit převážně ke společenských akcím. Největším prostorem bude přednáškový sál s kapacitou 70 sedících návštěvníků, pro spolkovou činnost a zájmové kroužky jsou navrženy tři velké klubovny. Ve stejném patře má být i depozit knihovny.

„Poslední patro v podkroví vyhrazuje studie na náš podnět krátkodobému ubytování například pro účastníky městských kulturních a společenských akcí nebo přednášející. Každý z devíti navržených dvoulůžkových pokojů by měl své vlastní sociální zařízení a z chodby přístupnou společnou kuchyni,“ uvedla dále Beranová.

Celý objekt bude bezbariérový, vstup pro imobilní návštěvníky bude vytvořen ze dvora za radnicí, kde je navržena plošina. Bezbariérový přístup do ostatních podlaží budovy zajistí nový výtah. Každé podlaží bude provozně oddělené od ostatních a je možné ho provozovat samostatně bez ohledu na program v ostatních.

Voda, vodovodní baterie, kohoutek. Ilustrační foto.
Na Frýdlantsku se od ledna zvýší cena vody. Nárůst ale dramatický nebude

Město Frýdlant chce na vznik multifunkčního komunitního centra s knihovnou získat některou z dotací, protože náklady na jeho vznik jsou předpokládány ve výši zhruba 80 milionů korun. V příštím roce už jsou v rozpočtu města vyčleněny peníze na vytvoření projektové dokumentace.

"Po mnoha letech nejistoty a chátrání přichází výborný záměr, citlivě zpracovaná studie, kterou hodnotíme jednoznačně kladně. Od dřívějších plánů na demolici a výstavbu parkoviště je to obrat k lepšímu. Záměr jednoznačně vítáme a podporujme ho," dodal vedoucí odboru Národního památkového ústavu v Liberci Petr Freiwillig.