Právě tolik stojí jeden školní oběd. Ne každé dítě si ho však může dovolit. Nikoliv proto, že by se rodiče chovali asociálně, jak si řada lidí myslí. „Velmi často jde o samoživitele a samoživitelky, kteří po odchodu partnera zůstanou bez dalšího příjmu, mnohdy jen těžce vymáhají výživné a na státní příspěvky nedosáhnou, protože třeba jen o pár korun přesáhnou výdělkem hranici životního minima, které je nutné pro výpočet dávek,“ vysvětlila Jana Skopová z projektu Obědy pro děti, jejímž prostřednictvím se peníze přidělují pro konkrétní žáky do škol v Libereckém kraji.

Učitelé a další odborníci dlouhodobě poukazují na fakt, že děti, které jsou bez obědů, bývají více unavené, vykazují horší výsledky a často jsou vyčleňovány z dětských kolektivů, což nepříznivě působ na jejich psychiku. Nejen to, navíc nemohou navštěvovat ani školní družinu, protože pobyt tam je vázán právě s obědy ve školní jídelně.

Cílem akce je upozornit na fakt, že jen v Libereckém kraji žije podle údajů úřadu práce pod hranicí chudoby na tři tisíce dětí a zároveň informovat, že rodiče si mohou požádat o hrazení obědů prostřednictvím školy. Ta se pak může obrátit buď na projekt Obědy pro děti nadace Women for Women nebo na MPSV prostřednictvím Krajského úřadu v Liberci. Ten ostatně patřil mezi první v republice, které se do projektu zapojily.

Dražba

Prodej vypukne úderem deváté, od 10.00 hodin se bude konat dražba těch nejlepších kousků. Letos budeme dražit nejen kabelky od populárních osobností, ale vzhledem k tomu, že se Liberecký kraj letos spojil se značkou Křišťálové údolí, tak také tradiční jabloneckou bižuterii a cenné kousky od jabloneckých sklářů.

Takhle probíhal loňský Kabelkový bazar

Společenskou kabelku z českého křišťálu darovala do aukce společnost Preciosa a.s, sběratelský kousek z hutního skla – kabelku vyrobenou speciální pro Kabelkový bazar věnovala zase sklárna Novosad Harrachov Dále budeme dražit kabelky od hereček: Terezy Kostkové, Dany Batulkové, Denisy Nesvačilové, Petry Hřebíčkové a Markéty Hrubešové, kabelku od Adély Zimové, dětskou knihu o zázracích techniky s věnováním herce Karla Zimy. a CD Malý miliardář namluvenou hercem Jiřím Lábusem s podpisem autora.

Loni se prodejem kabelek podařilo vydělat 57.500 korun. To je v přepočtu 115 školních obědů na jeden měsíc.