Na redakci Libereckého deníku se obrátila Klára Dušková, která se právě s takovým jednáním setkala. „Jela jsem v pátek večer autobusem z Pavlovic do centra města, a protože jsem neměla jízdenku, šla jsem si koupit k řidiči,“ začala své vyprávění Klára Dušková.

Protože se potřebovala ještě dostat nočním autobusem zpět, slušně požádala řidiče o dva kusy jízdenek. „S nepříjemným výrazem se ujistil, že chci skutečně dvě, tak jsem mu vysvětlila že ano, že potřebuji ještě na cestu zpět. On mi však na to bez jediného dalšího vysvětlení nepříjmeně odsekl „Takže jednu“ a víc se se mnou nebavil,“ doplnila Klára Dušková s tím, že jízdenku navíc chtěla pro případ, že by řidiči v nočním autobuse došly.

S obdobným jednáním se pak setkal mladý muž z Liberce, který si však nepřál uvést své jméno. „Mě dokonce řidič ani do autobusu nevzal. Neměl nazpět na stokorunu, ale já jsem si ji neměl kde rozměnit,“ uvedl mladík, kterému nezbylo nic jiného, než večer jít z Kateřinek pěšky. „Nemyslím si přitom, že stokoruna je dnes bankovka vysoké hodnoty,“ doplnil mladý muž.

Jak je to s nákupem jízdenek u řidiče, jsme se zeptali Martiny Poršové, tiskové mluvčí DPML. „Řidič je povinen prodávat jízdenky v mimořádných případech. Řidič má u sebe tzv. konto a dle směrnice, která prodej jízdenek upravuje, je oprávněn si nechat hotovost do max.výše 300 korun pro případ vracení. Řidič není směnárna, ale často je tato služba takto vnímána. Což je ještě častěji příčinou sporů,“ uvedla Martina Poršová.

Kromě toho uvedla případ, kdy někteří cestující nastupují bez jízdenky s větší bankovkou záměrně. „Řidiči mají velkou a dlouhodobou zkušenost se skupinou cestujících, kteří pravidelně stáli v Zeleném Údolí nastoupili s větší bankovkou a chtěli rozměnit či koupit lístek, neboť tak chtěli ušetřit dík předpokladu, že jim řidič nerozmění a budou cestovat zdarma,“ doplnilna Poršová s tím, že totéž se děje na lince z Hamrštějna.

A co se týče omezené výše hotovosti, kterou u sebe řidiči mají, pak je to z důvodu bezpečí. „Viděla jsem v praxi, že řidič jde pomoc cestující a nějaký šikula mu konto s penězi vykrade,“ vysvětlila Martina Poršová. Jak ovšem sama dodává, vše je v lidech a záleží na řidičích samotných, jak k cestujícím přistupují.