Německá dopravní společnosti Vogtlandbahn ze skupiny Arriva, která bude na trati jezdit příštích deset let, vypravila v sobotu několik propagačních vlaků. Desítky lidí je využily k cestě za vánočními nákupy do německé Žitavy. „Je to něco úplně jiného cestovat takovým vlakem než ty staré, které tady jezdily v minulosti,“ pochvalovala si cestu zelenobílou soupravou jedna z cestujících. Nové vlaky jsou plně klimatizované a pojmou až 120 cestujících.

Z Liberce do Hrádku budou jezdit každou hodinu a ve špičkách dokonce v půlhodinových intervalech. Jízdenky zatím musí cestující kupovat ve vlaku, kde je personál hovořící česky i německy. „Vogtlandbahn ještě nedodal do našich pokladen strojky na výdej jízdenek a bude také třeba zaškolit personál,“ řekl zástupce Českých drah v Libereckém kraji Jaroslav Jirman.

Platit mohou cestující korunami i eury. Dopravce akceptuje i libereckou krajskou kartu opuscard. Cesta z Liberce do Žitavy přijde na 34 korun.
Trať do Německa je od neděle v Libereckém kraji první, kde budou jezdit jen moderní nízkopodlažní soupravy. Vedle zelenobílých vlaků společnosti Vogtlandbahn budou dál jezdit čtyřikrát denně z Liberce do Drážďan také červené rychlíky značky Bombardier, které si České dráhy pronajímají od Německých drah.

„Až do Vánoc jezdí vlaky o víkendech posílené o další soupravy, i tak sotva stačí pojmout všechny cestující, kteří vyrážejí na vánoční nákupy,“ poznamenal Jirman.

Nové soupravy míří také na Frýdlantsko

Veřejnou soutěž na zajištění dopravy na trati z Liberce přes Žitavu do Varnsdorfu a Rybniště vypsaly společně Liberecký a Ústecký kraj a německý dopravní svaz ZVON. Přihlásily se čtyři firmy, pouze Vogtlandbahn však nakonec předložil nabídku. Vítěz najezdí na trati ročně 660.000 kilometrů, z toho 45 procent na území Libereckého kraje.

V příštím roce se cestující v Libereckém kraji postupně dočkají i dalších moderních souprav na regionálních tratích na Frýdlantsku a v Jizerských horách, kam by od poloviny roku měly být postupně nasazovány nové vlaky švýcarské společnosti Stadler, které objednaly České dráhy. Moderní nízkopodlažní soupravy byly jednou z podmínek veřejné soutěže, kterou Liberecký kraj vypsal na Jizerskohorskou železnici. Soutěž vyhrály České dráhy a za nových podmínek tam začnou jezdit za rok.