Cestování mezi krajským městem a Turnovem bude brzy levnější a rychlejší. Nedávno skončená rekonstrukce železniční trati na trase Liberec Turnov Stará Paka umožní nejen pohodlnější cestování vlakem, ale pravděpodobně dojde i k jeho zrychlení. V současné době trvá cesta rychlíkem okolo 37 minut, pokud dojde k úpravě jízdních řádů, které budou vyhlášeny v polovině prosince, mohla by se zkrátit i pod půl hodinu. Trať, která prošla úpravou kolejí a výhybek, zmírněním oblouků, sanací svahů a také třeba modernizací zabezpečení, totiž teoreticky dovolí zvýšit rychlost na 80 a někde až na 100 kilometrů v hodině.

„Jet rychleji je zatím možné opravdu jen teoreticky. Na trati je pořád spousta omezení, ale uvidíme, jak si s tím poradí nové jízdní řády. Teď se nám daří jezdit na čas, na opravené trati se dá totiž dohnat i nějaké to zpoždění," říká strojvedoucí, který mezi Libercem a Turnovem jezdí často a dodává, že zrychlení pomůže také plánovaná mechanizace, kdy by ze stanic měli zmizet výpravčí.

„Je to geniální. Správa železniční dopravní cesty by měla být taky někdy pochválena. Průměrná rychlost 80 km za hodinu. Vůbec se to neklepe, vlak drží krásně na kolejích, nová nástupiště, vyčištěná trať, nové koleje, opravené propustky, odvodnění, přejezdy, zkrátka je to krása," vylíčil vlastní zážitky z cesty nadšenec do železnice Luděk Míča.

Změny se ale chystají i na silnici. Ministerstvo dopravy připravilo novou vyhlášku, která plánuje rychlostní silnici R35 přesunout do I. třídy, čímž by odpadla povinnost pro řidiče mít platnou dálniční známku. Podle ministerstva nevznikne státu žádná škoda: „Důvodem je velmi malý podíl dotčených pozemních komunikací nebo jejich částí na tržbách mýtného," píše se v důvodové zprávě.

Zrušení poplatků vítají jak starostové obcí mezi Libercem a Turnovem, tak jejich obyvatelé. „Dálniční známku nemáme, když potřebujeme do města, tak musíme silnici objíždět a to trvá o něco déle," dodává Marek Divíšek z Dlouhého Mostu.

Kvůli přeřazení silnice R35 do jiné kategorie se ale uvažuje o snížení povolené rychlosti. Mýtné se bude i nadále vybírat.