Stovky a stovky křehkých řízků vánoční hvězdy musí zručné ruce budoucích libereckých zahradníků napíchat už v červenci do speciálního substrátu. A zatímco většina studentů žije prázdninami, tady už myslí na advent. Cesta vánoční hvězdy začíná.

Proces, kdy se z tenoučkého několikacentimetrového šlahounku vyloupne košatá rostlina s typickou červenou korunou, se tak trochu podobá alchymii. „Jde o speciální postup, který má svůj pevně daný řád a dědí se po několik generací,“ vysvětluje odborná učitelka Střední odborné školy Liberec Marie Vojáčková.

Nejprve se rostlinám dodávají v přesném sledu živiny. Používá se k tomu ne jedno, ale hned několik hnojiv podle toho, v jaké je rostlina fázi. Když povyrostou, musí se pečlivě zaštipovat, aby byly na vánočním stole pěkně košaté. I to má svůj přesný řád. Pak už se rostlinám dopřává „jen“ odpovídající zálivka a koncem října už se vánoční hvězdy začnou vybarvovat.

„Jejich přirozená barva je červená. Bílé, růžové a lososové odstíny jsou vyšlechtěné,“ popisuje Marie Vojáčková a zdůrazňuje, že to, čím je vánoční hvězda tak výjimečná, jsou barevné listy, nikoli květ. Ten se objevuje až kolem Vánoc a jde o nepatrné žluté kvítky uvnitř červené koruny.

Z DESÍTEK NA STOVKY

Ve skleníku střední odborné školy jich tu barevně hýří jedenáct stovek. A většina už je prodaná. Objednávají si je firmy i jednotlivci, které sem táhne nejen jejich cena, ale i kvalita. Rostliny tu totiž nezasazují pouze do rašeliny, ale do kvalitního substrátu. Pokud se o rostlinu zákazníci dokážou dobře starat, vydrží krásné až do jara. Péče je jednoduchá a v zásadě platí dvě hlavní pravidla. Nesmí se přelít a ochladit. „Vám by se také nelíbilo stát celý den ve vodě,“ nabízí odbornice logické srovnání.

To samé použije i s teplotou. „Lidé si často vezmou květináč a chtějí s ním přeběhnout kousek do auta. Vy ale také neběžíte ten kousek k autu nazí,“ vysvětluje trpělivě. „Pokud si vánoční hvězdu koupíte, nechte si ji opravdu důkladně zabalit. Když to nejde jinak, tak alespoň do letáků. Aspoň jsou k něčemu dobré,“ glosuje.

Doma pak doporučuje nechat květinu alespoň hodinu zabalenou, aby neutrpěla teplotní šok. „Je to živý organismus,“ připomíná odbornice.

SVATÁ NOC Z MEXIKA

Vánoční hvězdy mají svůj původ v Mexiku. Ve španělštině se jim dokonce přezdívá Noche buena neboli Svatá noc. U nás se rozšířila v 90. letech. „Začínali jsme s nějakými dvěma stovkami, dnes jich pěstujme 1100, to je plná kapacita skleníku,“ doplňuje ředitel školy Milan Adamec.

Hvězdy ale nejsou jediným vánočním artiklem liberecké školy. Najít tu můžete i krásné adventní věnce nebo svícny. Kromě těch klasických z jehličí jsou i z dalších přírodních materiálů, třeba z drobných šišek, takže v teple bytu hned neopadají.

Spolu se zahradníky se na jejich profesionální floristické výzdobě podílejí i další profese včetně těch technických, které vyrábějí originální kovové podstavce pod svíčky.